Tipy na výlety ve městě Mariánské Lázně

Mlýn Dřevíček nedaleko Hronova zve k návštěvě

V roce 2011 zpřístupnil Arne Šubrt v Horním Dřevíči nedaleko Hronova mlýn, ve kterém bydlí, veřejnosti. Návštěvníci regionu Kladské pomezí tak mají nejen v červenci a srpnu, kdy se prohlídky konají denně, možnost navštívit stavbu, která byla do své současné podoby dostavěna v roce 1922.

Mariánské Lázně bývaly po Svatém Mořici nejdražší v Evropě

Mariánskými Lázněmi, poměrně mladým městem na okraji Slavkovského lesa, byla uchvácena řada osobností. Básníka Goetha ani netřeba zmiňovat, jezdily sem korunované hlavy, smetánka, scházeli se státníci. Vyznání jim knižně složil Miroslav Horníček.

Prstnatcová louka v parku v Mariánských Lázních

V parku přímo uprostřed Mariánských Lázní, nedaleko Rudolfova pramene, roste vzácný prstnatec májový, který patří k ohroženým druhům českých orchidejí.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště - asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Knihovna Miloslava Ransdorfa v Chodové Plané

Knihovna Miloslava Ransdorfa slouží od prosince 2017 čtenářům v Chodové Plané u Mariánských Lázní. Čtenáři si budou moci nechat poslat knihy také do některé ze studoven po celém Česku.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání - stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Expozice Edvard VII. v anglikánském kostele v Mariánských Lázních

Anglikánský kostel je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879.

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.

Naučná stezka Kladská u Mariánských Lázní slaví 40. narozeniny

Jedna z vůbec prvních naučných stezek na našem území byla slavnostně otevřena 14. září 1977. Leží asi 10 kilometrů severně od Mariánských Lázní, je bezbariérová a věnuje se historii, biologii a geologii Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Vyhlídka královny Karoly v Mariánských Lázních

Název vyhlídkového místa z roku 1875 vznikl podle významné návštěvnice města Mariánské Lázně, bavorské královny Karoly.

Kaple Panny Marie Bolestné v Mariánských Lázních

Štíhlou novogotickou stavbu dal postavit ředitel zdejšího divadla Julius Laska v roce 1909 na paměť své zemřelé matky. Nachází se ve svahu nad Lesním pramenem a Chopinovou ulicí v Mariánských Lázních. Říká se jí Kaplička lásky.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Adélin pramen pod Králickým Sněžníkem

Přístřešek u Adélina pramene se nachází na stezce, kudy prochází modrá značená trasa ze Stříbrnic a červeně značená trasa z Kladské brány. Zvláštním a luxusním prvkem je pramen svedený přímo do přístřešku.

Anglikánský kostel v Mariánských Lázních

Anglikánský kostel je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879.

Židovský hřbitov v Mariánských Lázních

Židovská obec v Mariánských Lázních existovala již roku 1824. Od roku 1861 zde měla špitál s modlitebnou. Židovský hřbitov u silnice směr Velká Hleďsebe byl založen roku 1875.