Karlovarský kraj

Co navštívit v Krušných horách? Nejkrásnější místa tajemného pohoří

Krušné hory se rozpínají na severozápadě Čech, lemují hranice s německým Saskem. V létě i v zimě nabízejí spoustu možností, jak v nich strávit volný čas. Jsou protkány spoustou naučných stezek, mezi nimi i třeba slavnou Ježíškovou cestou. Množství vrcholů dopomohlo vzniku rozhleden, kterých zde nalezneme požehnaně. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny. Ne nadarmo se Krušným horám přezdívá nejtajemnější pohoří.

Kam na výlet v západních Čechách? Možností je spousta, stačí si vybrat

Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Kam v Karlových Varech? Tipy na výlety ve městě i do přírody

Karlovy Vary jsou proslulým lázeňským městem lákající na léčivé prameny a kolonády, přepychové hotely, nádherné centrum i světově známý filmový festival. Ve městě a jeho okolí toho ale můžete podniknout i mnohem víc. Přinášíme tipy na to, co podniknout nejen v centru města, ale i kde najít nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii prostřednictvím hradů, zámků a zřícenin nebo kam vyrazit na výlet do okolní přírody.

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Jezdecká socha Karla IV. v Karlových Varech

Na Divadelním náměstí v Karlových Varech najdete sochu Karla IV., která byla odhalena v květnu 2022. Dílo sochaře Michala Gabriela je kombinací klasické jezdecké sochy a moderních technologií, připomínajících 3D tisk.

Monument Radka Jaroše

Čtyři metry vysoký a 14 tun těžký kamenný monument v sedle mezi vrcholem Teplá a Dráteníkem na Vysočině připomíná výkony jednoho z nejlepších českých horolezců, Radka Jaroše, který je také místním rodákem.

Sáňkařská dráha Blatenský vrch

V Horní Blatné se nachází speciální sáňkařská dráha, kterou pravidelně upravují sněžné rolby. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a starají se o ní lidé ze společnosti První Krušnohorská, která běžně upravuje tratě pro běžkaře.

V Chebu tvrdě ztrestali cizoložníky, akt byl nazván vzpourou

Při návštěvě historického Chebu, kdy je staré město nádherně obnoveno a přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, jsem si na kovovém pásu umístěném na chodníku pěší zóny, všiml události datované rokem 1589. Stojí tu, že „v Chebu je tvrdě potrestána vzpoura cizoložníků”.

Výlet českosaským pohraničím. Cín, rašeliniště i malebné rozhledy

Když se řeknou Krušné hory, mnoho lidí si vybaví Sudety, lyžařská centra nebo zničené lesy. Jenže dneska toho tyto naše pohraniční hory nabízí mnohem více. Třeba vzácnou přírodu, kus zajímavé historie i rozmanité rozhledy.

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. Cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Skialpové túry v Krušných horách – Skialp nad Hrobem

Skialp nad Hrobem je projekt podporující rozvoj skialpinismu v Krušných horách. Většina tratí vede v blízkosti nebo přímo lyžařským areálem Sport Centrum Bouřňák.

Chebské Retromuseum vrací návštěvníky o půlstoletí zpět

V chebském Retromuseu jsem litoval, že jsem tu sám a bez svých zvídavých vnoučat. Rád jim vyprávím o dobách dávno minulých, pro ně prakticky pravěku. Přesouval jsem se mezi jednotlivými exponáty z 60. až 80. let minulého století. Velkou většinu předmětů si pamatuji, byly nedílnou součástí mého života, posléze i života mých synů.

Do Mariánských Lázní nejen za příběhem Goetha a Ulriky

Kdo si chce dopřát léčivé koupele a pitnou kúru v historických kulisách uprostřed přírody nebo se procházet po místech spojených se známými osobnostmi, měl by zamířit do západočeských Mariánských Lázní. Ty se navíc v rámci nominace Slavné lázně Evropy dostaly loni v létě na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Netopýři v podzemí dolu Mauritius

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.