Karlovarský kraj

Vodní nádrž Jezeří

Vodní nádrž Jezeří se nachází v Krušných horách nedaleko zámku Jezeří na pomezí okresů Chomutov a Most. Byla postavena v letech 1902–1904 na podnět knížete Moritze von Lobkowicze a původně sloužila k zásobování okolních obcí pitnou vodou.

Cyklostezka po bývalé železnici mezi Loktem a Horním Slavkovem

Po zrušené železniční trati mezi Loktem a Horním Slavkovem na Sokolovsku povede jedinečná cyklostezka vedoucí přes několik kamenných viaduktů a čtyři tunely.

Lokalita břízy ojcovské u Volyně v Krušných horách

Jedná se o jedinou lokalitu s výskytem břízy ojcovské v České republice. Je to strom s kompaktním, často keřovitým růstem, převislými větvemi a drobnými listy.

Pomník Československé zahraniční armády v Pomezí nad Ohří

Pomník nedaleko vlakové stanice Pomezí nad Ohří připomíná osvobození této obce československou kombinovanou armádou v roce 1945. U pomníku se nachází informační tabule o československé legionářské obci.

Půjčovna kol ČD Karlovy Vary dolní nádraží

Půjčovna kol Českých drah – snadná cesta do přírody. V celém Karlovarském kraji jsou pro vás půjčovny otevřeny celoročně, stačí si jen kolo nebo elektrokolo rezervovat a můžete se vydat na výlet. Ve stanici Karlovy Vary dol.n. Je možné vypůjčit i dětský vozík za kolo.

Písařův rybník v Českém lese

Písařův rybník nedaleko obce Tři Sekery v Českém lese byl obnoven v roce 2024. Lesy ČR jeho obnovu začali v rámci programu Vracíme vodu lesu další opatření, které prospěje krajině při adaptaci na změnu klimatu.

Rašeliniště Paterák ve Slavkovském lese

Rašeliniště Paterák je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny na uzemí CHKO Slavkovský les. Nachází se zde rozlehlé porosty rašelinných smrčin s borovicí blatkou, na otevřených plochách místy najdete rosnatku okrouhlolistou, suchopýr pochvatý nebo klikvu bahenní.

Místo lesku zbyla bída a ruiny. Na slavné lázně Češi přesto nezanevřeli

Lesk a slávu mají bohužel za sebou. Mattoniho lázně Kyselka ztratily svou funkci po roce 1989, kdy začaly chátrat. Dnes se neprojdeme ani po krásné kolonádě a nenavštívíme ani původní lázeňské budovy. Kyselka se ale pomalu staví na nohy a po krůčkách se obnovuje. I když zde lázně ještě nejsou, turistům má toto místo stále co nabídnout.

Javoří Pila na Šumavě

Zaniklá osada Javoří Pila se nachází při soutoku Javořího a Tmavého potoka. Původně zde stávala pila, která zpracovávala dřevo z okolních lesů, a hájovna. Po ukončení provozu pily se z místa stal oblíbený výletní hostinec U Tetřeva s noclehárnou.

Vintířova studánka v Rabí

Vintířova studánka se nachází nedaleko obce Rábí. Vede k ní žlutě značená turistická trasa.

Vesnická památková zóna Dolní Lažany

Jedna z několika vesniček na Chebsku s dochovanou typickou hrázděnou architekturou.

Trnkův dům na Starém Městě

Původně vrcholně gotický dům ze 14. století byl součástí hospodářského zázemí přilehlého Anenského kláštera. Na svou dobu dům plnil nejvyšší standart bydlení. Nachází se na Starém Městě pražském ve Stříbrné ulici.

Mecséryho vyhlídka

Krásné vyhlídkové místo Mecséryho vyhlídku najdete nad Mariánskými Lázněmi trochu schované v lesích.

Plastika Vlasta ve Stříbrné ulici

Plastiku sedící dívky Vlasty vytvořil v roce 2007 sochař Ladislav Vlna. Naleznete ji ve Stříbrné ulici na Starém Městě pražském, nedaleko Smatanova nábřeží.

Kladské pomezí na běžkách: Bílou stopou přes Broumovské stěny

Upravovaná lyžařská trasa vás provede nejbližším okolím Broumovských stěn. Užijete si krásné výhledy, stoupání na Božanovský Špičák, ale i jízdu pod skalními stěnami po Kamenné cestě. Trasa začíná na Honském Špičáku a končí v Polici nad Metují. Celkem měří 20,5 km a patří ke středně náročným.