Hronov

Sto let od otevření chaty na Dobrošově, stojí nad mohutným pevnostním pásmem

Na den svatého Václava, 28.  září, se chystá u Jiráskovy chaty na Dobrošově velká sláva. Uplyne sto let od jejího otevření v roce 1923.  Pojmenovali ji po spisovateli Aloisi Jiráskovi (1851–1930), rodákovi z nedalekého Hronova, který byl ve své době velmi váženým mužem a jehož historické romány formovaly po dlouhou dobu národní uvědomění.

Čapkův mlýn Hronov

Čapkův mlýn doposud stojí v Hronově při hlavní silnici směrem na Polici nad Metují. Po rozsáhlé rekonstrukci je od léta 2022 zpřístupněn a můžete v něm, kromě jiných zajímavostí, navštívit i expozici věnovanou sourozencům Čapkovým.

Cyklostezka Peklo – Náchod – Hronov – Žďárky

Cyklostezka spojuje údolí Peklo s Náchodem, Velkým Poříčím, Hronovem a poslední úsek vede do obce Žďárky. Celá trasa měří 20 km.

Rozhledna Vysoká Srbská

Rozhledna nedaleko Hronova nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Hrad Vlčinec

Skromná zřícenina hradu Vlčinec se nachází na úzkém ostrohu u vsi Velké Petrovice, asi 5 km severně od Hronova. Vznikl po roce 1341 a zanikl už za husitských válek, kdy byl roku 1422 dobyt.

Mlýn Dřevíček nedaleko Hronova zve k návštěvě

V roce 2011 zpřístupnil Arne Šubrt v Horním Dřevíči nedaleko Hronova mlýn, ve kterém bydlí, veřejnosti. Návštěvníci regionu Kladské pomezí tak mají nejen v červenci a srpnu, kdy se prohlídky konají denně, možnost navštívit stavbu, která byla do své současné podoby dostavěna v roce 1922.

Renesanční zvonice v Hronově

Původní dřevěná zvonice sahala do výšky první římsy. Po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná.

Vodní tvrz v Hronově

Památkově chráněné stavení bývalé vodní tvrze bude v Hronově sloužit jako informační centrum a muzeum lidové architektury a řemesel. Město vodní tvrz plánuje zrekonstruovat.

Kostel Všech Svatých v Hronově

První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.

Pěchotní srub T-S 5 U Křížku v Hronově

Objekt byl postaven v roce 1937 v rámci československého pohraničního opevnění proti nacistickému Německu. Uvnitř jsou postupně rozšiřovány expozice z historie čs. Opevnění, na památku obránců hranic ČSR.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu Aloise Jiráska.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.

Kouzelný svět skřítků - hry v přírodě

Rádi s dětmi hrajete šipkovanou nebo lovíte kešky? Baví vás zkoumat opuštěné jeskyně nebo lomy? Tak to se musíte vydat prozkoumat linii bunkrů z 2. světové války poblíž Hronova ve Východních Čechách. Hledejte ukryté krabičky, plňte úkoly a získejte poklad!

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.