Okolí Prahy

Park Kaménka v Lysolajích

Park Kaménka se nachází v pražské čtvrti Lysolaje, při ulici Sportovců. Zelený prostor v srdci čtvrti zdobí množství zajímavých soch. Jedná se o sochy vytvořené v rámci Lysolajských sochařských sympozií.

Mlecí kameny u Černých Voděrad

Mlecí kameny či kamenné válce se nachází nedaleko obce Černé Voděrady v Haberském údolí. Jedná se o 27 žulových válců o průměru 90-120 cm a vysokých asi 50 cm. Jde o jediné podobné naleziště v České republice a významnou technickou památku.

Kostel sv. Václava v Nuslích

Pseudobarokní kostel, zasvěcený sv. Václavu, patronu českého národa, býval původně školní kaplí v areálu škol postavených na počátku 20. století. Nachází na křižovatce ulice Vladimírova a ulice Pod Vilami. Uvnitř kostela návštěvníky překvapí neobvyklá výmalba.

Staré zámecké schody

Z Klárova, kde začínají, vedou Staré zámecké schody k východní bráně Pražského hradu. Je jich 121 a měří 230 metrů. Jsou také nejkratší spojnicí Hradu se stanicí metra Malostranská. Schody na svém místě existují od 17. století, jejich současná podoba ale pochází až z 30. let 19. století.

Vyhlídka Na Opyši u Pražského hradu

Poněkud zvláštní název Opyš je vlastně jméno kopce, na kterém stojí Pražský hrad. Slovo opyš v geomorfologii znamená klesající konec skalního hřbetu. Tuto skutečnost připomíná ulice Na Opyši, která vede z Klárova k východní bráně Hradu u Černé věže. Mimo to se u Hradu nachází krásná vyhlídka.

Dřevěná šibenice Jana Roháče z Dubé

V Chlístovicích si návštěvníci mohou prohlédnout zmenšenou kopii šibenice, na které byl roku 1437 v Praze oběšen husitský hejtman Jan Roháč z Dubé.

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Klášter při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. Po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století.

Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad na Starém Městě

Nenápadná budova na pražském Starém Městě v Řetězové ulici ukrývá architektonický poklad – románské jádro budovy. Jedná se zřejmě o nejzachovalejší románský obytný dům v Praze. Na unikátní prostor se přitom přišlo náhodou, když se v roce 1941 zřizovaly protiletecké kryty.

Lyčkovo náměstí v Karlíně

Lyčkovo náměstí se nachází v pražské čtvrti Karlín, na jižní straně Křižíkovy ulice, nedaleko Invalidovny a Kaizlových sadů. Pyšní se půvabným parkem s lavičkami a impozantní secesní budovou základní školy.

Patřil Praseti i Rackovi. Z gotického hradu zbyly jen romantické ruiny opředené pověstmi

Kdysi to býval gotický hrad. Dnes jeho skromné, ne však nepatrné ruiny přitahují především turisty bažící po romantickém máchovském duchu. Přispívá k tomu i umístění nad Berounkou, což umožňuje pěkný výhled na řeku pod skálou. Zřícenině Věžka ale samozřejmě nechybí ani lákavé pověsti.

Fejkova pískovna v Praze

Na Praze 14, v ulici Nad Hutěmi, se skrývá jedna z mála velkých báňsko-technických památek v Praze – Fejkova pískovna, známá spíše pod názvem „Bílý kůň“.

Pražská divočina umí překvapit. Skalami a kaňony lze dojít až do pravěku

Nesmírně bohatá je turistická nabídka metropole na Vltavě. Praha umí stejně tak oslnit architektonickými perlami reprezentujícími celou plejádu staletí, jako i vysloveně překvapit lokalitami, jež by člověk spíše hledal v tuzemském hornatém pohraničí. Právě „divočinám“ na území hlavního města se bude věnovat tato cesta.

Park Přátelství na Proseku

Park Přátelství na pražském sídlišti Prosek je oázou vody a zeleně o rozloze 11 hektarů. Park byl postaven v letech 1976 – 83 podle návrhu architekta Otakara Kuči a prochází jím nejdelší umělá vodní soustava v Praze.

Nejstrašidelnější les v Čechách leží kousek za Prahou, bojí se tam i zvířata

Pro mnohé nejděsivější svátek roku, keltský Halloween, se konal před pár dny. Milovníci záhad, strachu a tajemné atmosféry ale mají kousek od Prahy možnost bát se celoročně. Bez pompy, bez davů a v podzimním šeru o to autentičtěji. Pánova březina, údajně nejstrašidelnější a nejtajemnější les v Čechách, opředený mnoha děsivými legendami, leží nedaleko Říčan. A bojí se v něm i zvířata.

Morušovník v Hlavenci

Morušovník roste ve středu obce Hlavenec naproti kaple Nanebevzetí Panny Marie. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.