Tipy na výlety v okolí Prahy

Vyšehradský mlýn – bývalý Kapitulní mlýn

Kapitulní mlýn je bývalý vodní mlýn v Praze, který stál na potoce Botič nedaleko Výtoně. Jeho pozůstatky se dochovaly v domě č.p. 254 a spolu s ním jsou chráněny jako nemovitá kulturní památka České republiky.

Kostel Nejsvětější Trojice v Podskalí

Římskokatolický kostel se nachází v Trojické ulici na Novém Městě a jedná se o jeden z mála pozůstatků původní pražské osady Podskalí. Počátky původně gotické kaple sahají do 14. století. Dnešní podoba kostela je dána barokní přestavbou v 18. století.

Barrandova skála v Praze

Skály nad ulicí Strakonická v Praze zdobí pozlacený nápis „Barrande“. Litinová deska s velkými písmeny připomíná francouzského inženýra a paleontologa Joachima Barranda, jenž bádal v Čechách a proslavil tuzemské zkameněliny.

Kostel sv. Bonifáce v Lochách

Gotický kostel sv. Bonifáce pochází z 13. století a je pozůstatkem tvrziště Lochy. Tvrz měla pravděpodobně střežit královskou cestu z Prahy do Vídně. Kostel je opředem mnoha pověstmi a tajemnou atmosférou. Není bez zajímavosti, že kostely zasvěcené svatému Bonifáci jsou v Čechách pouze dva.

Expozice Archa Bohemica v Botanické zahradě Praha

Expozice Archa Bohemica v Botanické zahradě hl. M. Prahy představuje pestrou mozaiku českých přírodních stanovišť a lokální ohrožené druhy rostlin.

Boromejská zahrada – léčebná oáza v Praze pod Petřínem

Boromejská zahrada okolo Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze je od roku 2021 postupně obnovována. Vzniká zde prostor pro odpočinek a uzdravování. Slunná zahrada slouží především pacientům nemocnice a jejich návštěvám.

Zahrada Na Baště v areálu Pražského hradu

Na západním okraji Pražského hradu leží zahrada Na Baště. Její současná moderní úprava z 20. století je dílem slovinského architekta Josipa Plečnika ve stylu italských a japonských zahrad.

Husův sbor v Nuslích

Husův sbor v Táborské ulici v pražských Nuslích je sakrální stavba Československé církve husitské do současné podoby přestavená roku 1925. Husův sbor projektovali bratři Bohumír a Ladislav Kozákové.

Kolesový parník Vltava

Historický parník Vltava je posledním ze dvou kolesových parníků na Vltavě (společně s Vyšehradem), které dodnes brázdí vodní hladinu. Využíván je zejména k vyhlídkovým plavbám a výletům do okolí Prahy. Poprvé byl na vodu spuštěn v roce 1940 a od roku 2013 se stal kulturní památkou České republiky.

Křižíkovy pavilony na holešovickém Výstavišti

Křižíkovy pavilony se nachází ve spodní parkové části areálu Výstaviště Praha a společně tvoří amfiteátr Křižíkovy fontány. Díky rozsáhlé rekonstrukci skýtají Křižíkovy pavilony ideální prostory pro reprezentativní a výstavní události všeho druhu.

Jarovský tunel

Jarovský tunel je železniční tunel, který měří 393 metrů. Nachází se na trati č. 210 Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany/Dobříš.

Naučná stezka Na Zvolské homoli

Naučná stezka Na Zvolské homoli nahradila naučnou stezku Zvolská homole, došlo částečně ke změně trasy. Stezka spojuje obce Vrané nad Vltavou a Zvole a mezi nimi Zvolskou homoli.

Rozhledna Babylon v Nebušicích

V pražských Nebušicích poskytuje krásný pohled do přírody i na celou městskou část rozhledna Babylon.

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně

Jedna z nejpopulárnějších pražských soch na pražském Petříně je symbolem věčného mládí a lásky a oblíbeným místem pro romantické schůzky zamilovaných. Básník stojí s pravou rukou lehce opřenou o zídku, na které leží otevřený sešit, v levé drží kytici šeříku.