Okres Kladno

Ovocná stezka u Slaného

Ovocnářství má ve Slaném a jeho okolí bohatou historii a právě proto zde byla zřízena Ovocná stezka přímo uprostřed ovocných sadů. Značená stezka je dlouhá 4,5 km a vede sady meruněk, višní, třešní a především jabloní, které mají jednoznačnou převahu.

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.

Budova radnice ve Slaném

Trojkřídlá patrová budova radnice s věží vévodí horní, jihozápadní straně Komenského náměstí. O stáří stavby svědčí renesanční bosovaný kamenný portál.

Klášter bosých karmelitánů Slaný

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný. Téměř současně se založením kláštera v roce 1657 byla postavena uprostřed hlavní lodi kostela loretánská kaple.

Kostel sv. Gotharda ve Slaném

Na místě původně románské baziliky byl rozšířen v gotickém slohu děkanský kostel sv. Gotharda.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány - Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Velvarská radnice

Renesančně – barokní budova radnice tvoří spolu s kostelem sv. Kateřiny historické jádro města. Nachází se na Náměstí Krále Vladislava.

Cyklostezka Velvary – Ješín

Cyklostezka mezi Velvary a Ješínem byla vybudována v roce 2012 a měří 2,8 km. Cyklostezka představuje bezpečné spojení obou dvou částí města Velvary.

Kostel sv. Jiří ve Velvarech

Hřbitovní kostel sv. Jiří představuje jedinečný příklad renesančního umění v regionu. Hřbitov, který se rozprostírá kolem kostela, je místem odpočinku významných velvarských osobností.

Kostel sv. Kateřiny

Jednolodní farní kostel sv. Kateřiny je hlavním kostelem Velvar. Spolu s budovou radnice vytváří ucelenou architektonickou dominantu města. Sv. Kateřina, které je kostel zasvěcen, je i patronkou Královského města Velvary.

Malovarský rybník - Malvaňák Velvary

Malvaňák, nebo také Malovarský rybník, byl zřízen kolem roku 1527. Jak napovídá název, nachází se v části Velvar nazývané Malovary. Malvaňák je místem odpoledních procházek, rybaření, hasičské dědkiády a řady dalších akcí.

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.

Kostel Všech Svatých ve Velvarech

Tajuplný kostel Všech Svatých se ukrývá na okraji Velvar na území nazývaném Malovary. Hřbitovní zeď ohraničuje místo, kde se zastavil čas. Uvnitř i vně kostela odpočívají kameny i pozůstatky z minulých oprav, které umocňují lehce děsivou atmosféru opuštěného kostela.

Po stopách slavných – vlastivědná procházka po městě Velvary

Po stopách slavných je historicko-vlastivědná procházka po městě Velvary, která připomíná nejvýznamnější velvarské rodáky.

Historická zvonice v Neprobylicích

Neprobylická zvonice doprovázela dříve na návsi kostel sv. Ducha, který byl pro stáří a vlhkost k roku 1741 zbořen. Nový kostel byl vystavěn na kopci nad obcí, kde je je dodnes v polích, jde o kopii slánského kostela v barokním stylu.