Okres Kladno

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z - jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.

Černá bašta ve Slaném – bývalé opevnění města

Město Slaný vznikalo v hranicích, které dosud zachovala zástavba historického jádra dnešního Slaného. Náměstí i průběh ulic zůstaly v této části prakticky dodnes stejné jako ve středověku. Z opevnění se na severní straně zachovala právě Černá bašta.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Via ferrata Slánská hora

Slánská hora, východně od Slaného, je oblíbené vycházkové místo, odkud se naskýtají pěkné výhledy na město a čedičové útvary. Ferrata na jejím severním svahu svou obtížností nepřesáhne stupeň C.

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Praktický, atraktivní, ekologický a jeden z mála bezmotorových na Vltavě – to je osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou. Na svém místě stojí již několik staletí a stále slouží všem, kdo se potřebují dostat z Vraného na druhý břeh, k výzkumnému ústavu lesnickému na okraji zbraslavské osady Strnady.

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.

Provoz muzea včelařství v kolečském zámku začne do měsíce

Provoz muzea včelařství v čerstvě opraveném západním křídle zámku v Kolči na Kladensku začne do měsíce. Oprava této části zámku za 18 miliónů korun skončila před několika dny, nyní se do něj začnou přivážet exponáty. Velkou část z nich poskytli dárci z celé ČR. Na tiskové konferenci k ukončení rekonstrukce křídla to řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková.

Rozhledna Stradonka nedaleko Libochovic

Rozhledna Stradonka byla postavena na pozůstatku dodnes dobře patrného valu Keltského hradiště nad obcí Stradonice. Jde o šest metrů vysokou stavbu s vyhlídkovou plošinou ve výšce tří metrů.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Funpark Žirafa Kladno

Funpark Žirafa se může pochlubit více než 20 nejmodernějšími atrakcemi pro děti a dospělé.

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Unikátní neprobylická zvonice a hrůzná pověst o utopení pěti zemanských synů

Za pozornost stojí i drobné památky, které mnohdy bez většího zájmu míjíme. Nedaleko Panenského Týnce a Třebíze leží malá obec Neprobylice. Pod středověkou tvrí, jež se měla stát dějištěm hrůzné tragédie, stojí unikátní šestiboká zvonička. Takovou nikde neuvidíte. Má netradičně zavěšené tři zvony.