Slaný

Knovízský drak – skalní rytina u Slaného a lesní jezírka

V Knovízi u Slaného naleznete krásnou sochu draka vytesanou do pískovcové skály. V roce 2022 ji vytvořil ve svém volném čase pan David Cimrman. Jedná se o ztvárnění legendárního draka, který dle pověsti bydlel právě zde, u obce Knovíz. Nedaleko se nacházejí také krásná lesní jezírka.

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada, místně vžitá pod názvem "Benar", připomínající minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37, je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném.

Slaný mělo být pro husity vyvoleným městem pro přežití při zániku světa

Nejlepší pohled na historické město Slaný je ze Slánské hory. Stojím na hraně nejjižnějšího výběžku Českého středohoří, pode mnou padá kolmo dolů slánská ferrata se šesti lezeckými trasami. Že tu kdysi bublala sopka, je mi podle čediče, jímž je hora tvořena, jasné, ale že se lokalita počítá ke kuželům nádherných kopců Středohoří, mne překvapilo.

Tipy na víkend: Dejte si kávu, vyrazte na běžecké závody

První říjnový víkend přeje gurmánům, milovníkům vína i sportovcům. Po celém Česku se koná řada food festivalů, v Praze můžete vyrazit na přehlídku food trucků, na jídlo lákají také Slaný nebo Bohutice. Ve Zlíně zase oslavují voňavou kávu. Pokud se budete chtít proběhnout, můžete vyrazit do Liberce nebo Českých Budějovic.

Tipy na víkend: Dejte si kávu, vyrazte na běžecké závody

První říjnový víkend přeje gurmánům, milovníkům vína i sportovcům. Po celém Česku se koná řada food festivalů, v Praze můžete vyrazit na přehlídku food trucků, na jídlo lákají také Slaný nebo Bohutice. Ve Zlíně zase oslavují voňavou kávu. Pokud se budete chtít proběhnout, můžete vyrazit do Liberce nebo Českých Budějovic.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na řadu historických akcí. Zhlédněte šermířské a rytířské souboje, pokochejte se vystoupením kejklířů. Navštívit můžete třeba slavnosti ve Slaném, hrad Hazmburk či hrad Sovinec. V sobotu se také poprvé vypraví na cestu parní vlaky z Tovačova, kterými se můžete svézt.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.

Městská hvězdárna Slaný

Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.

Do Slaného za největší slánkou na světě

Unikátní sbírka slánek ve městě, které soli vděčí za své jméno, vznikla jako sympatická recese na apríla 2011. Slaný pramen sice už není slaný, ale město Slaný a Slánská hora, pod níž pramen vyvěrá, za návštěvu rozhodně stojí.

Ovocná stezka u Slaného

Ovocnářství má ve Slaném a jeho okolí bohatou historii a právě proto zde byla zřízena Ovocná stezka přímo uprostřed ovocných sadů. Značená stezka je dlouhá 4,5 km a vede sady meruněk, višní, třešní a především jabloní, které mají jednoznačnou převahu.

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.

Budova radnice ve Slaném

Trojkřídlá patrová budova radnice s věží vévodí horní, jihozápadní straně Komenského náměstí. O stáří stavby svědčí renesanční bosovaný kamenný portál.

Klášter bosých karmelitánů Slaný

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný. Téměř současně se založením kláštera v roce 1657 byla postavena uprostřed hlavní lodi kostela loretánská kaple.

Kostel sv. Gotharda ve Slaném

Na místě původně románské baziliky byl rozšířen v gotickém slohu děkanský kostel sv. Gotharda.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány - Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.