Tipy na výlety v okrese Kolín

Přírodní památka Lžovické tůně

Přírodní památka Lžovické tůně u Týnce nad Labem na Kolínsku chrání biotop labské nivy s tvrdými i měkkými luhy, tůněmi, vegetací vrbin, olšin, vysokých ostřic i dalších vzácných a chráněných druhů.

Přírodní památka Klepec

Přírodní památka Klepec se rozkládá na temeni vrchu Klepec (358 m n. M.) ležícího mezi městy Úvaly a Český Brod. Osamělé balvany naleznete na dvou blízkých lokalitách: Klepec I. A Klepec II. Největší ze žulových kolosů je Slouha, kterému lidé říkají Baba a Ovčák nebo Pastýř.

Městská památková rezervace Kolín

Památková rezervace stojí na původním středověkém půdorysu města, jehož dominantou je chrám sv. Bartoloměje, ale i mnoho dalších cenných staveb jako např. Barokní kostnice, synagoga, kostel sv. Víta, areál kapucínského kláštera s chrámem Nejsvětější Trojice, či mnoho barokních a renesančních domů.

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Kolbenova vila na Vinohradech

V Hradešínské ulici na pražských Vinohradech stojí dnes Kolbenova, dříve tzv. Červená vila. Za první republiky patřila světoznámému českému průmyslníkovi, vědci a průkopníku elektrifikace Emilu Kolbenovi a jeho rodině.

Společná vstupenka do kolínských památek

Chcete poznat všechny kolínské památky důkladně, v klidu a za zvýhodněnou cenu? Pak je pro vás ideální společná vstupenka do devíti kolínských objektů, kterou pro místní i návštěvníky připravilo město Kolín a Regionální muzeum v Kolíně.

Vodopád u obce Polepy

V nivě potoka Polepky mezi obcí Polepy a Kolínem se nachází zajímavý přírodní útvar pro zdejší krajinu velmi netypický – 4 metry vysoký vodopád.

Unikátní vodopád v rovině u Kolína

Středočeský Kolín je spojen se jmény uměleckých osobností typu Jean-Baptiste Gaspard Deburau či František Kmoch, ale po pravdě řečeno o jeho zviditelnění se svého času postaraly i dvě osobnosti animované – možná i vy si vzpomenete na originální medvídky, kteří se potkali právě u Kolína. Kde to přesně bylo, netuším, ale pokud bych směl poradit, navrhl bych například Polepy.

Romantické Toušické prahy najdete na řece Výrovce mezi Kouřimí a Zásmuky

Je tu krásně zvláště na podzim, stromy přecházejí ze zelené do pestrobarevné palety, ideální čas k výletu. Můžete jít po proudu toku, či proti němu, pokaždé je vzdálenost asi 6 kilometrů. Z Kouřimi, kam se dá dojet autobusem i vlakem z Českého Brodu, půjdete proti proudu Vavřineckého potoka, kterému se též říká Výrovka.

Mohutného žulového Slouhu nad Přišimasy prý v kámen zaklela zlostná selka

Mohutné žulové balvany s obřím Slouhou nedaleko středočeské vsi Přišimasy budou pro leckoho velkým překvapením. Takové skalky poblíž metropole byste asi nečekali, nenáročná procházka po dvojvrchu Klepec I a Klepec II se vám určitě bude líbit. Nízký dlouhý kopec leží mezi Českým Brodem a Kostelcem nad Černými lesy.

Tvrz Tuchoraz

Do dnešních dnů se z tuchorazské tvrze zachovala pouze impozantní věžovitá brána a pár drobných pozůstatků středověkého opevnění. Věž se majestátně vypíná nad údolím potoka Šembery.

Kolínské návrší s chrámem svatého Bartoloměje je architektonickým skvostem

Stavitel Petr Parléř se stavbou chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně zasloužil o jednu z nejvýznamnějších gotických církevních staveb na našem území. Spolu se zvonicí, Starou školou, kostnicí a zahradami tvoří monumentální areál. Po dvouleté rekonstrukci se na chvíli, než se kvůli pandemii zavřely, představily obnovené památky v září 2020, kdy proběhlo slavnostní otevření.

Malé muzeum věnované zvonům v Plaňanech

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou.

Kouřimi se za Přemyslovců obávala i vládnoucí Praha

Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.