Tipy na výlety v okrese Pardubice

Sál Sirius – multifunkční sál na pardubickém nádraží

Výšková budova s hotelem na pardubickém nádraží, kterou navrhl architekt Karel Řepa, doznala mnoha změn. Ze zašlého kina Sirius se díky rekonstrukci stal multifunkční sál. Slouží jako prostory k pronajímání na různé příležitostné akce – divadlo, představení či konference.

Vyhlídka Kozí bouda u Bukovce

Vyhlídka pojmenovaná Kozí bouda nabízí krásný pohled na stáčející se Berounku, okolní lesy a nedaleký Bukovec.

Městská památková rezervace Pardubice

Pardubice představují typ residenčního panského města české pozdní gotiky a renesance, jehož stavební a umělecký rozvoj probíhal v první polovině 16. století. Historické jádro města je od roku 1964 městskou památkovou rezervací.

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí aneb Po stopách kulturních památek a přírodních zajímavostí Veselí nad Lužnicí je stezka, která byla otevřena v roce 2022.

Zimní Kutnou Horou za skvostnou architekturou i tajemnými příběhy

Ve městě nad říčkou Vrchlicí, od níž si umělecké příjmení vzal básník Jaroslav Vrchlický, se psala historie českých zemí. Na stříbrnou rudu bohatá středočeská Kutná Hora patří ke světovým unikátům. I proto je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Kaple kacířů na zámku v Cholticích

Dvoukřídlou budovu s výraznou fasádou a zasklenými arkádami v přízemí podtrhuje vyčnívající polygonální zámecká kaple zasvěcená svatému Romediovi, která je nejdůležitější částí choltického zámku. Je původní, na rozdíl od dalšího svozového inventáře.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Vodní naučná stezka ve Veselí

Naučná vodní stezka kolem Veselského rybníka ukazuje, jak je voda v krajině důležitá.

Kostel svatého Václava v Dolním Čepí

Unikátní kostel svatého Václava v malé vesničce je vystavěn ještě v čistě románském slohu, s hranolovým kněžištěm, ukončeným půlkruhovou apsidou.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Obora Vysoké Chvojno

Obora (zoo koutek) ve Vysokém Chvojně se rozkládá na ploše 6 hektarů. Vznikla v letech 2008-2009. Spatříte zde zástupce spárkaté zvěře z okolí Holic jako například jeleny, srnky, muflony nebo daňky.

Po stopách golema, ochránce pražských Židů

Golemovu podobu máme nejvíce spjatou z filmů Císařův pekař a Pekařův císař, kde byl jeho autorem sochař Jaroslav Horejc. Pro nejmenší celý příběh golema hezky ztvárnila Lucie Seifertová v knize Tajemný Golem. Vydejme se po stopách jedné z nejznámějších pražských pověstí ve snaze zjistit, kde by mohly být pozůstatky této mytické bytosti uschovány.