Okres Písek

Branické skály - krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. Selské baroko.

Barokní cyklostezka Sepekov - Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.

Kraj pod horou Mehelník - naučný areál Semice - Flekačky

Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.

Zaniklou jihočeskou ves Bastrčice připomíná malá kaplička

Pozůstatky středověké vesnice Bastrčice odkryli písečtí archeologové koncem roku 2005 při budování křižovatky u Nové Hospody - pro bližší konkretizaci lokace tohoto častého pojmenování místa nutno upřesnit, že se jedná o Novou Hospodu na Písecku, devět kilometrů od města nad Otavou směrem ku Praze.

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Kam o víkendu s dětmi: Za koloběžkami do Plzně, na drakiádu do Blatnice

První říjnový víkend si můžete jít s dětmi vyzkoušet historická řemesla a rozloučit se tak se sezónou v Zeměráji v Kovářově. Zasportovat si můžete v Plzni nejen na koloběžkách, ale i na lezecké stěně. V Blatnici si děti užijí zábavu nejen s draky. Je pro ně připraven i táborák či projížďka na koni.

Pěší stezka z Chuchle do Modřan

Z Velké Chuchle se lze projít až do Modřan po téměř pětikilometrové stezce. Od Branického mostu se táhne přes zalesněnou část Hodkoviček a Kamýku až do Modřanské rokle. Pražané, kteří mají rádi vycházky do přírody, najdou na trase spoustu přírodních zajímavostí.

Kantýna kafíčko a dobroty v Písku

V Kantýně kafíčko a dobroty si vyberete snídaně všeho druhu - od marmelád a ham&eggs až po velké rodinné snídaně. K večeři si dopřejte víno na účet podniku a vyberte ze zdejší nabídky steaků, těstovin a salátů.

Hájovnu U Červeného kříže obestírá temná legenda o trojnásobné vraždě

Nenápadná hajnice, zvaná též Červená, ležící v lesích na polovině cesty mezi Cerhonicemi a Vráží, je spojena s pověstí, zpracovanou i Aloisem Jiráskem v Baladě z rokoka. Vrážské lesy jsou však turisticky zajímavé i co se krásy přírody týče, najdeme zde lesní rybníky i přírodní rezervace.

Poslední výstřel války padl v Rakovicích při sebevraždě německého generála

Přestože kapitulace německých vojsk, podepsaná 12. května 1945, bývá spojována s Čimelicemi, pravdou je, že skutečný katastr náleží sousední obci Rakovice. I mlýn, kde k podpisu došlo, leží na potoce zvaném stejně jako mlýn Rakovický.

Nenápadný půvab romantiky Otavy čeká hned za Pískem

Dávná zlatonosná řeka dovede i v dnešní civilizované době překvapit zákoutími tichých břehů, kde na úzké pěšině kolem její vody v tichu, plném jen zpěvu ptactva nad hlavou, poutník nenarazí na člověka, ač se nachází jen kousek za rušným městem.