Okres Písek

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Na zámku ve Vlašimi je údajně ukryt stavovský poklad protihabsburských vzbouřenců

Ostrovečtí z Kralovic drželi od roku 1588 vlašimské panství. Jan Ostrovec, jeden ze stavovských direktorů, odsouzený po Bílé hoře na doživotí, měl údajně ukrýt v rozestavěném renesančním zámku stavovský poklad. Nějaké peníze stavové mít museli. Lidem to po staletí nedalo spát, co když tu někde leží.

Muzeum Mirovicka

Muzeum Mirovicka v Pohoří bylo po prvé zpřístupněno veřejnosti již v roce 2014. Posláním muzea je především prezentace regionu severního Písecka v jeho specifických rysech tj. Zemědělství, řemesla, lidová tvořivost, historie, geologická stavba a příroda.

Do jihočeských Athén a k mlýnům na Blanici je to od Protivína jen kousek

Malá a zdánlivě nenápadná obec Heřmaň tento ušlechtilý přídomek získala v dobách, kde zde žil filmový režisér Václav Krška, mlýny Benešovský a Červený mají s filmem také mnoho společného, na hřbitově odpočívá i známý básník, zde narozený, okolí je ideální i pro cykloturistiku…

Království času v Protivíně

Sbírka více než 1200 exponátů hodin a hodinářských zajímavostí. Dvě interiérová hřiště, dílnička pro malé šikuly a posezení u dobré kávy a zákusku.

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. N. L. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.

Velký Mehelník

Velký Mehelník (633 m n. M.) je nejvyšším vrchem Píseckých hor. Na severním svahu hory se nachází studánka zvaná Pimonova a na vrcholu pak řada velkých balvanů. Nejznámějším z nich nedaleko vrcholu je Loupežnický stůl.

Suchou nohou přes Otavu v místě zaniklých mlýnů i nedávné vraždy

Na 25 kilometrech toku Otavy nemá turista mezi Pískem a Zvíkovem jinou možnost přejít z jednoho břehu na druhý jinde než přes plynovou lávku, spojující údolí řeky u chatařských osad ve Vrcovicích a pod Borečnicí. Historie zda zanechala nejen připomínku práce předků, ale i se zde udál krvavý čin.

Středověká krčma Písek

Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Tvrz Kožlí u Čížové

Tvrz Kožlí u Čížové se nachází v prostorách bývalého panského dvora. Jedná se o bývalý renesanční zámeček Kalenických z Kalenic.

Prohledárium Vejrovského zemanství v Branicích

Prohledárium Vejrovského zemanství je netradiční název, pod kterým se skrývá obecní muzeum tří obcí – Branic, Stehlovic a Veselíčka.

Tvrz Holešice u Orlické přehrady

Tuto starobylou tvrz ze 12.století najdete na samotě u Orlické přehrady na rozhraní okresů Příbram a Písek. Slouží jako restaurace, v blízkosti se nachází ubytování.

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.