Okres Písek

Putim láká na sochu Švejka, najdete zde i kostnici a hrob sedláka Cimbury

Zejména nyní v létě proudí po starém putimském mostě mnohdy kolony cyklistů, zastavující se u necelé čtyři roky u něj stojící sochy vojáka Švejka. Hašek do Putim umístil četnickou stanici, proslulou výslechem ve filmové verzi s Rudolfem Hrušínským. Žil a pochován zde je románový hrdina Jan Cimbura.

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Písecká Sladovna pro vás připravila třetí pokračování nejoblíbenější a nejúspěšnější pro děti.

Branické skály - krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. Selské baroko.

Barokní cyklostezka Sepekov - Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.

Kraj pod horou Mehelník - naučný areál Semice - Flekačky

Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.

Zaniklou jihočeskou ves Bastrčice připomíná malá kaplička

Pozůstatky středověké vesnice Bastrčice odkryli písečtí archeologové koncem roku 2005 při budování křižovatky u Nové Hospody - pro bližší konkretizaci lokace tohoto častého pojmenování místa nutno upřesnit, že se jedná o Novou Hospodu na Písecku, devět kilometrů od města nad Otavou směrem ku Praze.

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Kam o víkendu s dětmi: Za koloběžkami do Plzně, na drakiádu do Blatnice

První říjnový víkend si můžete jít s dětmi vyzkoušet historická řemesla a rozloučit se tak se sezónou v Zeměráji v Kovářově. Zasportovat si můžete v Plzni nejen na koloběžkách, ale i na lezecké stěně. V Blatnici si děti užijí zábavu nejen s draky. Je pro ně připraven i táborák či projížďka na koni.

Pěší stezka z Chuchle do Modřan

Z Velké Chuchle se lze projít až do Modřan po téměř pětikilometrové stezce. Od Branického mostu se táhne přes zalesněnou část Hodkoviček a Kamýku až do Modřanské rokle. Pražané, kteří mají rádi vycházky do přírody, najdou na trase spoustu přírodních zajímavostí.

Kantýna kafíčko a dobroty v Písku

V Kantýně kafíčko a dobroty si vyberete snídaně všeho druhu - od marmelád a ham&eggs až po velké rodinné snídaně. K večeři si dopřejte víno na účet podniku a vyberte ze zdejší nabídky steaků, těstovin a salátů.

Hájovnu U Červeného kříže obestírá temná legenda o trojnásobné vraždě

Nenápadná hajnice, zvaná též Červená, ležící v lesích na polovině cesty mezi Cerhonicemi a Vráží, je spojena s pověstí, zpracovanou i Aloisem Jiráskem v Baladě z rokoka. Vrážské lesy jsou však turisticky zajímavé i co se krásy přírody týče, najdeme zde lesní rybníky i přírodní rezervace.