Jeskyně v oblasti Středočeský kraj

Národní přírodní památka Kotýz

Kotýz se nachází nedaleko Berouna na západním okraji CHKO Český kras. Územím prochází naučná stezka a je známé především dvěma skalními mosty, Aksamitovou bránou a Jelínkovým mostem, a archeologicky významnou Děravou jeskyní.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Kokořín: koráb plující v rozbouřeném moři lesů

Ne nadarmo se vracel Karel Hynek Mácha na Kokořínsko a objevoval krásy tamní přírody. Učaroval mu hrad Kokořín, stejně jako tajemná jeskyně Staráky či hrad Houska. Zavítejme nyní na některá místa, která neušla pozornosti slovutného básníka.

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum leží na okraji národní přírodní památky Karlštejn a je vstupní branou do nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Českém krasu.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

V prastarých útrobách české jeskyně se našly kosti makaka

Tři patra, dva kilometry chodeb, vlhkost dosahující 100 procent, průměrná teplota pohybující se kolem 10 stupňů, unikátní naleziště zkamenělin, minerálů a kosterních pozůstatků, a samozřejmě netopýři. To je v kostce popis jedné z nejznámějších českých jeskyní. Najdeme ji v Českém krasu nedaleko obce Koněprusy.

Solná jeskyně Hostivice

Solná jeskyně v Hostivicích je přístupná hlavně maminkám a jejich dětem. Navíc zde máte jedinečnou možnost využít zajímavé doprovodné programy, které jsou pro děti přínosné a na víc v prostředí solné jeskyně.

Po dřevěném žebříku do loupežníkovy kokořínské jeskyně

Když sejdete ve vesničce Truskavna v Šemanovickém dole kopec vedle roubenky pocházející z roku 1791, ocitnete se zanedlouho ve skalním království Kokořínska. Cesta tu vede například k jeskyni Klemperka, jejíž dřívější účel je dodnes zahalen pověstmi a tajemstvím. Vydat se k ní můžete i z Kokořína.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Kokořínské lesy skrývají unikátní pískovcové divadlo. Tip na výlet

Jeskyně, ve které se kdysi ukrývali loupežníci, kaplička, kam byla zřejmě zazděna zrádná manželka zavražděného hraběte nebo neuvěřitelné reliéfy vytesané do pískovce – to všechno najdete na jediné procházce Kokořínskem. Okolí Liběchova na Mělnicku je opředeno mnoha pověstmi a legendami.