Hrady a zámky v oblasti Středočeský kraj

Barokní zámeček s parkem ve Smilkově

Dvoukřídlý barokní zámek byl postaven na konci 17. století, jeho současný vzhled je výsledkem neogotických úprav v 19. století. Kolem zámku se nachází barokní zahrada z konce 18. století. Po 2. světové válce se v objektu nacházel domov pro seniory, nyní je v soukromých rukách a není přístupný.

Zámek Komorní Hrádek

Komorní Hrádek – zámek a osada stejného názvu jsou odedávna spjaty s Chocerady. S tím, že si své postavení obě části vyměnily – Chocerady jako součást někdejšího hrádeckého panství a současný Komorní Hrádek jako místní část ve správě obce.

FOTO: Podzimní barvy rozzářily Máchův kraj. Kokořínsko je teď ideálním místem k výletu

Když podzim maluje, je to úchvatná podívaná. A pakliže vyjde i krásné počasí, je ideální čas na výlet do přírody. My se vydali do Máchova kraje na Kokořínsko, které nabízí širokou škálu turistických tras, hluboké lesy provoněné houbami a krásná zákoutí pískovcových skal. Naše kroky vedly od Harasova přes hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky až po skalní bludiště. Podzimní Kokořínsko okouzlí na každém kroku.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Zámek Chlumín

První písemné zmínky o obci Chlumín pocházejí ze začátku 14. století, kdy byl sídlem bohatého pražského měšťanského rodu Velfloviců. Malý zámeček s dnes již zchátralým hospodářským dvorem byl postavený rytířem Kyšperským z Vřesovic na místě staré zpustlé tvrze.

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.

Tři Trubky. Nová atrakce v Brdech

Romantický lovecký zámeček Tři Trubky v srdci Brd začíná fungovat jako turistické centrum. Někdejší hospodářská část areálu se proměnila v Dům přírody, zámeček je zatím opravený zvenčí a po rekonstrukci interiérů tady bude možné i přespat.

Mělník: Krásné historické město, v němž se setkávají dvě řeky

Město Mělník zcela jistě symbolizuje silueta zámku s kostelem sv. Petra a Pavla tyčící se nad soutokem Labe s Vltavou. Tento krásný pohled se nám nabízí ihned, jakmile k městu po necelých 40 minutách z Prahy přijíždíme. V Mělníku si můžeme dát místní dobré víno, projít historické centrum či vyrazit na výlet lodí. Ať už si vybereme cokoliv, je Mělník městem, kam se budeme vždy rádi vracet.

Vodácké trasy na Jizeře a vše, co potřebujete vědět před vyplutím

Vltava nebo Sázava patří k nejvíce sjížděným českým řekám. Vydat se můžete ale i na Jizeru, která protéká malebnou krajinou, a odkud si odskočíte i na návštěvu hradu nebo zámku. V jakém úseku se Jizera sjíždí, na jaké jezy dát pozor a v jakém kempu se ubytovat, se dozvíte v článku.

Karlštejn zpřístupnil zasypaná místa

Nejnavštěvovanější středočeská památka, hrad Karlštejn dokončuje rozsáhlou rekonstrukci. Část nádvoří je zatím ještě obehnána plechovými zábranami, stále tu pracují mnozí dělníci, ale po 20.  dubnu by se mělo vše dokončit a návštěvníci budou vstupovat i do nových, dříve zasypaných prostor hradu.

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Projděte se s dětmi okolo zámku Konopiště. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 5 km a jedná se o lehkou trasu pro děti od pěti let.

Do Nelahozevsi nejen za Dvořákem. Za návštěvu stojí i nádherný renesanční zámek

Ve středních Čechách leží malebná obec Nelahozeves. Známá je především jako rodiště jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů – Antonína Dvořáka. Kromě jeho rodného domu zde najdeme i jednu z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách, a to zámek Nelahozeves.

Bývalá rezidence sedleckých cisterciáků v Horušicích

Rezidence sedleckého kláštera cisterciáků v Horušicích v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji je zámeček osmibokého půdorysu z doby kolem roku 1720. Stavba je připsaná Janu Blažejovi Santinimu. Dům slouží k bydlení a je nepřístupný veřejnosti.

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.