Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Synagoga Křinec

Synagoga byla postavena v letech 1867–1868 jako náhrada za starší modlitebnu. Bohoslužby se zde konaly do 20. let 20. století. Nejpozději po druhé světové válce byla přestavěna na obytný dům.

Zřícenina zámku Kuncberk

Kopec nad obcí Křinec byl slovanským hradištěm obklopeným hlubokým příkopem a valem. Na hradišti stávala tvrz, přestavěná roku 1450 na hrad, který zpustl v 16. století. V letech 1659-1680 zde byl postaven zámeček, obklopený gloriety, besídkami a visutými verandami v korunách lip.

Vrba na ostrůvku v Brdatkách

100letá vrba bílá v Brdatkách je živým svědkem historie a přírodního dění. V roce 1924, kdy rybářský spolek v Berouně vybudoval rybník, zasadil pan Holeček dvě vrby na ostrůvek.

Bývalá synagoga v Kutné Hoře – Husův sbor

Bývalá nová židovská synagoga z počátku 20. století sloužila k bohoslužbám do 2. světové války. Poté ji krátce využívala místní varhanářská dílna. V současné době je v majetku Církve československé husitské a je přístupná při bohoslužbách a Dnech evropského dědictví.

Kostel svaté Anny v Sudějově

Poutní kostel svaté Anny v Sudějově je barokní stavba postavená v letech 1724-1725 na místě starší dřevěné kaple u údajně léčivého pramene. Kostel je významnou barokní památkou a dominantou obce Sudějov. Obec ukrytá mezi lesy a poli leží asi 4 km od Uhlířských Janovic.

Vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla v červnu 2025 ve spolupráci s Povodím Vltavy slavnostně otevřena nová vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz.

Klášter sv. Voršily v Kutné Hoře

Klášter sv. Voršily v Kutné Hoře patří mezi nejvýznamnější stavby českého vrcholného baroka, autorem jeho projektu je slavný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Stavba probíhala v letech 1732—1743, avšak z původně čtyřkřídlé budovy se podařilo postavit pouhá tři křídla.

Královská levandule Nový Knín

Královská levandule se nachází v Novém Kníně. Ve městě, které má zhruba 835 letou historii. Je to královské zlatohorní město, kde se těžilo zlato (právě odsud získalo místo svůj název). Dokonce se zde dochovala i mincovna, kterou můžete navštívit v muzeu zlata přímo na náměstí.

Kolesový parník Vltava

Historický parník Vltava je posledním ze dvou kolesových parníků na Vltavě (společně s Vyšehradem), které dodnes brázdí vodní hladinu. Využíván je zejména k vyhlídkovým plavbám a výletům do okolí Prahy. Poprvé byl na vodu spuštěn v roce 1940 a od roku 2013 se stal kulturní památkou České republiky.

Muzeum Mšec

Muzeum nabízí na dvanácti metrech čtverečních unikátní diorámu městečka z roku 1720, která je ovládána 180 klávesy. Můžete zapnout osvětlení ve všech, více jak 100 chaloupkách, včetně kostela i zámku. Uslyšíte zvony na kostele, zvuky pasoucího se dobytka a lze uvést do pohybu lidičky i zvířata.

Budova děkanství v Divišově

Budova děkanství v Divišově stojí na místě, kde stála tvrz, základ první osady. Zakladatelem osady byl Diviš, po kterém se dnes městys jmenuje.

Kostel sv. Bartoloměje v Divišově

Kostel sv. Bartoloměje v Divišově je významnou historickou památkou s bohatou minulostí a architektonickým dědictvím. Nachází se na Horním náměstí a je dominantou městyse.

Znosimský mokřad

U Vlašimi na Benešovsku vznikl na levém břehu řeky Blanice Znosimský mokřad, nový domov pro čolky, žáby, motýli i bobry.

Vesnická památková rezervace Třebíz

Jádro vsi Třebíz s výjimečně dochovanou tradiční zástavbou představuje hodnotný urbanistický celek. V roce 1995 bylo vyhlášeno památkovou rezervací.

Naučná stezka Okolím Třebíze

Naučná stezka vede mezi obcemi Kvílice a Třebíz v okrese Kladno. Na délce 1,6 km má osm zastavení, která pojednávají o historii obou obcí a jejich významných stavbách.