Železný Brod

Kamenického stezka v údolí Jizery na Semilsku

Kamenického stezka o délce 5,5 km vede přírodní rezervací Údolí Jizery, vysoko nad Riegrovou stezkou. Vychází z Bítouchova, dojde do obce Spálov a končí na silnici 288 z Železného Brodu do Semil. Cesta okořeněná mnoha krásnými výhledy je určena pouze pro pěší turisty.

Z výhledů i utajených míst Klokočí hlava se málem zatočí

Český ráj patří k navštěvovanějším turistickým i horolezeckým oblastem u nás. Kdo by neznal pískovcová skalní města a další výletní cíle mezi Turnovem, Jičínem a Železným Brodem. Prachovské skály, Kost, Trosky, Malá Skála... Méně známé, však s mnoha překvapeními, jsou Klokočské skály.

Minimuzeum skleněných betlémů s prodejnou skla a korálkovou dílničkou v Železném Brodě

Přijďte si prohlédnout sbírku Aleny Kortanové s více než 50 skleněnými betlémy, ty jsou fenoménem Železného Brodu. Je zde také prodejna skla s figurkami, korálky a betlémy, ale i kreativní dílnička pro děti. V létě uvidíte po většinu dní i živé předvádění výroby korálků u sklářského kahanu.

Kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti v Železném Brodě

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Poušti nechal postavit hrabě Karel Josef Des Fours v roce 1769 na místě, odkud se dnes nabízí nejhezčí výhled na Železný Brod.

Jirkovská borovice – Památný strom i výhled na Český ráj

V Jirkově u Železného Brodu na Jablonecku obnovili místní nadšenci vyhlídkové a poutní místo známé jako Jirkovská borovice. Jirkovská borovice byla oblíbeným cílem turistů už od 19. století, po pádu památného stromu v roce 2001 ale místo začalo chátrat a ke své staré slávě se vrací až nyní.

Tipy na víkend: Ve Zlíně okoštujte víno, v Luhačovicích zabijačkové pochoutky

Dva dny plné hudby, divadla, cestování, ale i skvělého jídla a pití nabízí blížící se víkend. Na ochutnávku vín zve Znojmo, na vepřové hody velkopopovický pivovar i Luhačovice. Za kulturou pak můžete zamířit třeba do Brna na JazzFest nebo na Severskou filmovou zimu do Železného Brodu.

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. Se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Skleněné městečko připravilo pro turisty další sklářské pátky

Už popáté se budou moci turisté v Železném Brodě, který se někdy prezentuje jako skleněné městečko, zúčastnit sklářských pátků. Ty jim dovolí nahlédnout do sklářské výroby, a to nejen té dnešní, ale i z dob minulých. Právě výroba skla je pro Železný Brod typická. První sklářský pátek se uskuteční 29. listopadu, poslední 14. března 2014.

Tipy na víkend: Neckyáda, Slavnosti kaše, piva a kutnohorské stříbření

O víkendu nebude o legraci nouze. Můžete se vydat soutěžit na Neckyádu do Železného Brodu, pivní slavnosti proběhnou na pražské Ladronce, v Havlíčkově Brodu, Žďáru nad Sázavou a Humpolci. Pokud dáváte přednost vínu, jeďte na jižní Moravu do Otevřených sklepů. Historické slavnosti se konají v Kutné Hoře - Královské stříbření a v Horažďovicích - Slavnosti kaše.

Exkurze do výroby foukaného skla

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.