Horažďovice

Pomník krále Rudolfa v Horažďovicích

Památník, postavený na místě, kde zemřel při obléhání český král Rudolf I. Habsburský, najdete u Horažďovice.

Perla Otavy a její okolí nabízí mnoho zajímavostí

Horažďovice, označované jako Perla Otavy, v minulosti sehrávaly díky své poloze významnou úlohu. Mimo to byly středem pozornosti tehdejších vlivných a mocných šlechtických rodů.

Při obléhání Horažďovic na prasklý vřed zahynul Rudolf Habsburský zvaný Kaše

Roku 1307 byly Horažďovice ještě malé město. Založeny jako Goraždějovice, žákem a nástupcem věrozvěsta Metoděje knězem Gorazdem. Dnes by je nepoznal, dlouho jsem neviděl tak pěkné místo, čisté, příjemné, s řadou památek.

Krajinou tvrzí, kaplí, pekelných rejů, hrobek i skalních útvarů

Málo známé oblasti Strakonicka, Blatenska a Horažďovicka nabízejí v průsečíku místopisných lokalit hotový ráj pro turisty, hledající méně známá místa naší krásné vlasti. Plně to platí o jihozápadu Čech, kde prakticky každá víska má své přírodní krásy, otisky stop historie i historky páchnoucí peklem.

V Chanovicích najdete zámek, muzeum, Žižkův kámen, skanzen i rozhlednu

Pro mnohé utajená obec Chanovice, ležící v polovině cesty mezi Horažďovicemi a Nepomukem, překvapí nejen supermoderním dřevo zpracujícím objektem na východním okraji, ale i četností turisticky zajímavých míst v obci a blízkém okolí. Údajně se zde zastavil Žižka, a dal tak základ místní pověsti.

V Plzni i v celém regionu silně roste počet turistů

V plzeňském regionu i v krajském městě výrazně roste počet turistů z ČR i z ciziny, zejména z Asie. Trend nastartovalo Evropské město kultury, jímž se Plzeň stala v roce 2015. Kraj více využívá potenciál stovek barokních památek a chce více propagovat Brdy, Horažďovicko a oblast přehrady Hracholusky. Řekla to náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.

Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích

Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.

Vodní galerie Otava v Horažďovicích

První vodní galerie v ČR oživuje netradičním způsobem veřejný prostor v Horažďovicích. Aktivním zapojením místních obyvatel vzniklo dvacet pět originálních děl, která jsou nainstalována na břehu řeky Otavy či přímo do ní.

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Otava je odemknutá, hurá na vodu

Jedna z nekrásnějších českých řek se po zimě dočkala slavnostního odemknutí. Několik desítek lodí se v Sušici vydalo směrem na Horažďovice.

Městské opevnění v Horažďovicích

Město Horažďovice bylo obehnáno hradbami již v polovině 13. století. Vstup do města umožňovaly tři brány a jedna branka. Z hradeb se dochovala východní strana s poloválcovou věží, v severovýchodním ohybu dvojboce uzavřená bašta.

Kostel sv. Petra a Pavla v Horažďovicích

Kostel svatého Petra a Pavla byl založen současně s městem Horažďovice. Dokončen byl v první polovině 14. století. Gotická socha Madony na hlavním oltáři pochází z období kolem roku 1500.

Zámek Horažďovice na Šumavě

Zámek v Horažďovicích stojí na místě gotické tvrze. Gotický hrad byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Z této přestavby se nám zachoval malý vnitřní dvůr s arkádami a freskovou výzdobou a dvoupatrová věž zámku.

Tipy na víkend: Neckyáda, Slavnosti kaše, piva a kutnohorské stříbření

O víkendu nebude o legraci nouze. Můžete se vydat soutěžit na Neckyádu do Železného Brodu, pivní slavnosti proběhnou na pražské Ladronce, v Havlíčkově Brodu, Žďáru nad Sázavou a Humpolci. Pokud dáváte přednost vínu, jeďte na jižní Moravu do Otevřených sklepů. Historické slavnosti se konají v Kutné Hoře - Královské stříbření a v Horažďovicích - Slavnosti kaše.