Články na téma Turistické akce

Markova skála u Seče

(7 km, středně náročná trasa) Konečně je zima definitivně pryč a my si můžeme vychutnat opravdové první jarní dny. Tento výlet měl původně cíle dva. Prvním z nich byla unikátní technická památka – dřevěné potrubí, které přivádělo vodu ze sečské přehrady do elektrárny, druhým byla a stále je Markova skála poskytující nádherný výhled na údolí […].

Zimní železnohorský výšlap po stopách industriálních dob – od čtenáře

Také se Vám smrsklo po svátcích oblečení? Zkuste tip na neobvyklou procházku Železnými horami po industriálních stopách minulého století. Proč v zimě? Jednak proto, že vám přes svátky narostly ozdobné tukové prstence, ale hlavně jsou nejvíce vidět stopy a pozůstatky zanikajících pozoruhodných míst ze století páry a největšího rozkvětu průmyslu v Železných horách. Je třeba vyrazit trochu […].

Geopark Železné hory – ohlédnutí za rokem 2015

Vyzpovídali jsme Honzu Doucka z Geoparku Železné hory a zeptali jsme se ho, co se v loňském roce povedlo a co nás v tom dalším čeká. Co se vám povedlo v roce 2015? Na co jste z toho nejvíce pyšní? JD: Loňský rok byl velmi výživný a přinesl řadu novinek. Asi tou nejzajímavější je fakt, […].

Zdechovická brána zvaná Mazánkova hájovna

Vstup na zdechovické panství protínala a dosud protíná starobylá cesta, místními zvaná jako „kočárová“. Cesta začíná právě u Zdechovické brány, probíhá Zdechovicemi, míjí hájovnu „Katovnu“ a končí u kamenného stáda „Obří postele“. Stavba brány není bohužel datována, ani její investor není znám, vznik se však odhaduje někdy do 18. století. Doloženo však je, […].

Muzeum zločinu Galérka

Muzeum zločinu najdete v obci Ochoz u Nasavrk a je nejmladším muzeem v Pardubickém kraji, otevřené bylo v roce 2014. Tématika muzea se týká zločinnosti a kriminalistické práce. V GALÉRCE se sešla vskutku svérázná společnost – figuríny v životní velikosti, každá v dobovém oblečení a ve svém reálném prostředí. Seznámíte se s Rytířem Toulovcem, Grázlem, Babinským, Vidocqem, Jánošíkem, Nikolou Šohajem. Ale také […].

Okolo přehrady Seč

20 km (středně obtížná trasa) Přehrada Seč je jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst v Železných horách. Jejím účelem je především zadržení vody v nádrži pro zlepšování průtoku v níže ležícím úseku řeky Chrudimky, ale má i funkci rekreační a vodohospodárnou.   My obejdeme celou přehradu a navštívíme nejhezčí místa, která okolí přehrady nabízí. Vystavěním […].

Sečská přehrada u ústí

(5 km, nenáročná trasa, nevhodná pro kočárky) Pokud jste se rozhodli trávit dovolenou u přehrady Seč na Ústupkách, máme pro vás tip na krátký výlet. A pokud vám to ještě nebude stačit, můžete pak vyrazit na druhou stranu na Oheb. Ale to až příště. Výlet začneme na Ústupkách na břehu sečské přehrady a vyrazíme po […].

Cestopis – Tři dny v srdci Železných hor

Mám v garáži horské kolo, na kterém jsem ale pořádně pár let nikde nebyl. Když se ale v kalendáři sešly na jeden víkend dvě akce, jedna v Hotelu Kraskov a druhá na chatě v Horním Bradle, tak se zrodil plán objet to celé na kole. Celá trasa měla asi 60km – pátek odpoledne směr Kraskov, v sobotu přejezd do Horního […].

Sto let staré válečné pohřebiště v Chrudimi

Sto let staré válečné pohřebiště se v Chrudimi dočkalo své obnovy. I když nejste zrovna fanoušky válečné historie, určitě stojí za to najít si chvilku pro návštěvu tohoto místa. Začátek první světové války proměnil několik chrudimských domů v armádní lazarety. Po železnici tam byli sváženi ranění nebo nemocní vojáci ze celé monarchie. Většina z nich […].

Hrad Žumberk

Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupnýzdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytek valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, […].

Putování za Perníkovou chaloupkou

Pěší vycházka s názvem „Putování za Perníkovou chaloupkou“ s plněním různých úkolů a závěrečným ohýnkem s opékáním buřtů se koná v neděli 29. května. Čtěte více »

Jarní vítání turistů pod Bílou věží

V pátek 1. dubna v 15 hodin se koná tradiční jarní vítání turistů na Hradecku, které pořádá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a město Hradec králové. Čtěte více »

KP CENA NASAVRK – JARNÍ FESTIVAL BĚHU 2008

Český běžecký pohár-odkaz Emila Zátopka. CKP CENA NASAVRK – JARNÍ FESTIVAL BĚHU 2008. 34. ročník mezinárodního silničního běhu na 15 km! , lidový běh na 1,5 km. Organizace: * JR RUNNING SPORT-intersport, OBEC Nasavrky, Hasičský sbor, Technické služby * FC Nasavrky, TJ Sokol, Skauti Nasavrky, Sidecar club, POLICIE a DOPRAVNÍ POLICIE ČR. 13. 4. 2008 v 10.00 hodin na náměstí v...

KP CENA NASAVRK – JARNÍ FESTIVAL BĚHU 2008

Český běžecký pohár-odkaz Emila Zátopka. CKP CENA NASAVRK – JARNÍ FESTIVAL BĚHU 2008. 34. ročník mezinárodního silničního běhu na 15 km! , lidový běh na 1,5 km. Organizace: * JR RUNNING SPORT-intersport, OBEC Nasavrky, Hasičský sbor, Technické služby * FC Nasavrky, TJ Sokol, Skauti Nasavrky, Sidecar club, POLICIE a DOPRAVNÍ POLICIE ČR. 13. 4. 2008 v 10.00 hodin na náměstí v...

RUBENA MTB MARATON MANITOU ŽELEZNÉ HORY CHRUDIM 2008

RUBENA MTB MARATON MANITOU ŽELEZNÉ HORY CHRUDIM - 26.07.2008. Start: Chrudim – Resselovo náměstí. GPS: Loc: 49°57'4.177"N, 15°47'44.775"E. Cíl: Tyršovo náměstí 12, sportovní hala TJ Sokol. Místo prezentace: Tyršovo náměstí 12, sportovní hala TJ Sokol. Prezentace: pátek 25.07. od 17.00 – 22.00 hodin, . Sobota 26.07. pouze krátká trasa a děti od 05:00 – 08:00 hodin. Trasy hlavního závodu. Trasa: 115 / 50 km. Převýšení: 2 800 / 720 m. Časový harmonogram: . Start: 8:15 / 8:45 hod. Časový limit: 18:00 /...