Bečov

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.

Tekutý poklad na zámku v Bečově, odhadnutý na milióny, má možná daleko větší cenu

Bečovský zámkohrad, o kterém se začalo mluvit až po nálezu slavného relikviáře svatého Maura, má ve svých zdech ještě jeden poklad. Při nálezu relikviáře pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského.

Návratem relikviáře svatého Maura začne v Bečově turistická sezóna

Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.

Kam o víkendu s dětmi: Olomouckou zoo projdou duchové, Bečov rozsvítí lampióny

Vydlabávání, strašidelné prohlídky, hry, soutěže a tvořivé dílny - to vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi. Vydejte se možná naposledy v letošní sezóně na hrady a zámky nebo navštivte některou z výstavních expozic.

Zámek Bečov představuje jedinečný poklad a myslí i na děti

Zámek v Bečově nad Teplou se může pochlubit po korunovačních klenotech u nás nejcennější zlatnickou památkou – relikviářem sv. Maura, který je považován za nejvýznamnější románskou klenotnickou práci v ČR. Ale i děti si zde přijdou na své – speciální prohlídky pro dětské návštěvníky nemají obdoby.

Svatý Maur na Bečově vtáhne děti do relikviáře

Jména a čísla jsou nudná pro většinu dospělých, natož pro děti. Návštěvy památkových objektů jsou souhrn málo zapamatovatelných faktů, na konci už si řada návštěvníků nepamatuje, co bylo na začátku. Správa Bečova nad Teplou spustila projekt, který má srozumitelně zprostředkovat návštěvu objektu.

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.