Teplá

Témata

|< Předchozí strana 1 2 >|

Barokní kaple Nejsvětější Trojice v Teplé

Osmiboká centrální budova se dvěma řadami oken s jehlancovou střechou a sloupkovou lucernou byla postavena na místě špitálního kostela v letech 1692-1699 Kryštofem Dienzenhoferem.

Barokní kostel sv. Jiljí v Teplé

Kostel dominuje celému městečku, dělí náměstí na severní a jižní část.

Golf Klub Klášter Teplá

Golfový areál v Teplé se rozkládá v krásném prostředí Slavkovského lesa.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).

Hroznatova akademie v Teplé

Kulturně-vzdělávací centrum Hroznatova akademie působí v prostorách jižního křídla kláštera, které v letech 2012-2015 prodělalo rozsáhlou rekonstrukci. Jeho cílem je prezentovat veřejnosti místo, ve kterém sídlí a jeho historii, a nabídnout zajímavé aktivity všem, zejména z regionu.

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu

Zříceninu hradu Michalšperk naleznete na Lazurovém vrchu mezi Teplou a Planou. Archeologické průzkumy ukázaly, že se jednalo o hrad s výjimečně dochovanou dispozicí bergfritového typu, bez dalšího přestavování a pozměňování. Jen zub času ohlodal jeho zdi až ke kořenům okolních stromů.

Ostatky blahoslaveného Hroznaty z Teplé vyměnil důstojník s mnichem za slivovici

Klášter v Teplé vznikl ze strachu z moře. Zřejmě je to pouze pověst. Každopádně český šlechtic Hroznata, který se měl zúčastnit třetí křížové výpravy, z ní vycouval. Došlo mu, že se ze Svaté země nemusí vrátit, a zkrátka doma je doma. Trochu tím namíchl papeže, takže se vykoupil založením kláštera.

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Zřícenina Davidovy observatoře na Branišovském vrchu

Z Tepelské vrchoviny nápadně vyčnívá táhlý zalesněný hřbet dvojvrší Třebouňského a Branišovského vrchu. Na Branišovském vrchu jsou zajímavé zříceniny Davidovy observatoře, ke které vede Davidova naučná stezka od kláštera v Teplé.

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka je naučná stezka v okrese Karlovy Vary věnovaná odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

V klášteře Teplá nedaleko Mariánských Lázní můžete i přespat

Odejít do kláštera může být za jistých okolností skvělé řešení. Zejména tehdy, když potřebujete uniknout od špatností světského života. Když jsem zjistila, že i já tam mohu jistou dobu pobýt, nezaváhala jsem ani na chviličku. Vybrala jsem si k tomu účelu mohutný a významný klášter Teplá poblíž Mariánských Lázní.

Teplá zima drtí níže položené sjezdovky, přišly už o třetinu tržeb

Pro malá a níže položená lyžařská střediska v Pardubickém kraji bylo dosavadní počasí v sezoně zatím katastrofou a moc na tom nezmění ani předpověď silného sněžení kolem Tří králů. Provozovatelé se shodují, že kvůli teplému počasí už přišli přinejmenším o třetinu tržeb. V horských oblastech se ale lyžovat dá.

|< Předchozí strana 1 2 >|