Blansko

Kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. Arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Romantická zřícenina Blanska u Ústí nad Labem je skvělou vyhlídkou po kraji

Drobné mrholení se změnilo na déšť. Nepřívětivá šeď zamračené oblohy sestoupila na zem a změnila lesní cestu od Ryjic, kde končí labskoústecká linka MHD, na bahniště. Na kopci, ve výšce 545 metrů nad mořem, se nad obcí vypínají rozsáhlé ruiny hradu Blansko. Povede vás zelená turistická značka.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na vědeckou show nebo čokoládový festival

Na rodiny s dětmi čeká o víkendu rozmanitý program. V Plzni mohou vyrazit na festival animovaného filmu, v Jablonci nad Nisou se chystá program k třicetiletému výročí revoluce, který zaujme i ty nejmenší. Praha láká na vědeckou show plnou experimentů, Blansko naopak na čokoládové obžerství.

Statek Samsara - oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.

V Rudickém propadání mizí voda s hřmotem jak v ďáblově sluji

Do nitra země moravské se řítí s lomozem Jedovnický potok v romantickém údolí pod obcí Rudice. Propadá se do skal, proto místo dostalo název Rudické propadání. Zemská díra je to zajímavá, skutečná krása čeká vyvolené pod zemí, kam se dostanou jen speleologové. Rudice se nacházejí nedaleko Blanska.

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.

Zahradní železnice Blansko

Zahradní železnice určená především pro děti. Jedná se o úzkokolejku s kolejištěm dlouhým 18 m.

Spešovská rozhledna u Blanska

Dřevěná vyhlídková věž stojí nad obcí Spešov. Na Spešovské rozhledně můžete vidět několik obecních symbolů a historických prvků.

Kostel sv. Martina v Blansku

Kostel sv. Martina se nachází na tzv. Starém Blansku. Podle legendy sahá původ zdejší farnosti až do roku 882, kdy osady na Blanensku navštívil sv. Metoděj. Archeologové zde nalezli střepy z 11. století.

Správní budova bývalé firmy Ježek v Blansku

Objekt Ježkovy továrny získal svou současnou podobu v letech 1910 – 1911.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Přírodní park Halasovo Kunštátsko

Malebné území se nachází v severozápadní části okresu Blansko v okolí města Kunštátu. Je pojmenováno po významném básníku Františku Halasovi, který zde prožil velkou část života, rád se sem vracel a je zde i pochován. Svůj vztah k tomuto kraji vyjádřil ve svém vrcholném díle "Já se tam vrátím".

Řeka Svitava

Řeka Svitava pramení severozápadně od Svitav u obce Javorník ve Svitavské pahorkatině ve výšce 472 m n.m., protéká okresy Svitavy v Pardubickém kraji a Blansko, Brno-město a Brno-venkov v Jihomoravském kraji.

Vzpomínka na Ježkovy pluhy v Blansku, věhlasnou firmu zlikvidoval nálet a znárodnění

Ono se řekne pluh, takové téměř nic jezdící po poli. Ale tohle nic udělalo díru nejen do země, kterou kypřilo a připravilo ji na další úrodu, ale také do okolní Evropy. Zámečník Karel Ježek začal s živností ještě za hlubokého mocnářství, erár tenkrát byl novotám nakloněn.