Křtiny

Arboretum Řícmanice

V lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou se rozkládá arboretum Řícmanice, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.

Obecní knihovna Křtiny

Křtinská knihovna získala v roce ocenění Knihovna roku 2017 v kategorii základní knihovna. Knihovna prošla v nedávné době zásadní rekonstrukcí.

Lesnický slavín Křtiny

Lesnický Slavín je soubor sedmdesáti objektů, které připomínají práci lesníků a učitelů lesnických věd.

Poutní Křtiny s pomalovanými lebkami a popravení lidé v Býčí skále, magická místa Moravy

Dělí je od sebe několik kilometrů a tisíce let. Jeskyně Býčí skála je spojována s pravěkými i středověkými rituály, zdá se, že i v šeru věků krvavými. Ke krvavým obřadům putovali do nitra krasové jeskyně lidí z mnohakilometrových vzdáleností. Křtiny jsou o víře a pokoře, přesto tajemné.

Zvonohra Křtiny - jedna z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě

S výrobou se začalo koncem 90. let minulého století. Zvonohra má celkem 33 zvonů. Celková hmotnost činí téměř dvě a půl tuny, přesně 2487,6 kg. Zvonohru můžete slyšet pravidelně dvakrát týdně.

Kostnice Křtiny - unikátní kostnice obestřená tajemstvím

Křtinská krypta se nachází pod kostelem Jména Panny Marie. Největší pozoruhodností křtinské kostnice se stal nález 12 lidských lebek, které jsou označeny černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a symbolu v podobě písmene T na čele.

Krasíkova stezka ve Křtinách

Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List je k dispozici na recepci zámku Křtiny.

Poutní areál ve Křtinách umí zaujmout mistrovstvím svého stavitele i tajemnou historií

Při putování krásami Moravského krasu nás naše kroky zavedly do obce Křtiny, kde nás hned po příjezdu ohromil bílý barokní poutní kostel Jména Panny Marie, který je dominantou obce. Autorem stavby je Jan Blažej Santini-Aichel.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Zámek Křtiny

Zámek Křtiny je organizační součástí Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP). Svým hostům z řad veřejnosti poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.

Tajemnou jeskyni Výpustek stále čekají nové objevy

Macocha je nejznámější propast v Moravském krasu. Sloupsko-šošůvské jeskyně mají nejdelší prohlídkovou trasu. Ovšem největší raritou v novodobé historii jeskyní v Moravském krasu je nejmladší Výpustek.

Pevnost Výpustek sloužila jako skladiště i atomový kryt

Za bytelnými ocelovými vraty nejprve narazíme na filtry a zařízení pro chemickou a radiační očistu. Pak následuje dlouhá řada paland a za nimi kóje s operačními mapami, telefony a další komunikační technikou. Jídelna, lékařská pracoviště. Tak vypadá nitro dlouhého betonového tubusu, který byl v době kubánské krize vestavěn do jedné z chodeb jeskynního komplexu Výpustek. Čtěte více »