Lysice

Kam o víkendu s dětmi: Ochutnejte jablečné dobroty, projeďte se vláčkem

Ochutnejte plody podzimu během akcí druhého říjnového víkendu. Vyrazte na jablečné dobroty v Praze nebo na dýňové pochoutky na zámku Lysice. Sladké bude hrát prim i během cukrových slavností v Dobrovických muzeích. Pokud se ale s dětmi nechcete jen cpát, projeďte se po úzkorozchodné dráze, pusťte si draka nebo se zúčastněte bitvy o hrad.

Nově zpřístupněná sala terrena znásobila krásy půvabného zámku v Lysicích

Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.

Kostel sv. Petra a Pavla v Lysicích

Kostel s gotickým jádrem a pozdně renesanční věží byl upravovaný v letech 1772-86 a roku 1846.

Koupaliště Lysice

Koupaliště se nachází na západním okraji obce v bezprostřední blízkosti zámku. Jedná se o rozlehlý oplocený areál s bazénem pro plavce i neplavce s velkou travnatou plochou pro slunění.

Přírodní památka Lysická obora

Přírodní památka a bývalá zámecká obora s chovem daňků. V současnosti zde najdete zbytky starých alejí, mnoho exotických druhů stromů.

Zřícenina hradu Rychvald

Jakožto předchůdce zámku v blízkých Lysicích sehrál hrad Rychvald ve 14. století úlohu sídla lysické větve pánů z Kunštátu.

Lysice musíte vidět, na nádherný zámek s impozantní zahradou je pouhý popis málo

Není vidět z dálky, neohromí mimořádným umístěním v krajině, přesto patří mezi nejhezčí zámky, které máme. Kdysi tu stávala prostá tvrz pánů z Kunštátu, postupem věků se z nevýrazného káčete vyklubala architektonicky skvostná labuť.

Zámek v Lysicích vlastní unikátní kolekci pušek

Mimořádně cenným turistickým lákadlem v letošní sezóně bude vystavení dvou pušek - dvouhlavňových trombonů, které má ve své sbírce zámek v Lysicích na Moravě. Párové barokní pušky, vyrobil v 18. století mezi sběrateli známý puškař Matheus Muck a jednu z nich vlastní lysický zámek už z dřívějška.

Zámek Lysice oslaví svátek svatého Valentýna s rozkvetlými keři kamélií

Již v těchto dnech vykvétají květy kamélií v zámecké oranžerii v Lysicích. Návštěvníci se mohou jejich nádherou potěšit již v sobotu 14. února a oslavit tak svátek všech zamilovaných obklopeni záplavou růžových květů.

Komnaty lysického zámku rozkvetly záplavou jarních květinových vazeb

V těchto dnech již třináctou sezónu v pořadí vítá návštěvníky zámku Lysice bohatá květinová výzdoba, která je vždy spojena s oslavou Velikonoc a každý rok má i jiné téma. To letošní nese název Jaro na zámku aneb Květiny i z depozitářů.

Zbrojnice s unikátní sbírkou zbraní už opět vítá návštěvníky zámku v Lysicích

O víkendu 29. a 30. června proběhnou na zámku v Lysicích tradiční Zámecké feérie a v sobotu vernisáž soch Olbrama Zoubka. Navštívit můžete také novou výstavu věnovanou lesnictví a po roce a půl je opět přístupná ojedinělá zámecká zbrojnice. Na lysickém zámku se tedy rozhodně nudit nebudete.

Zbrojnice na lysickém zámku je po rekonstrukci znovu otevřená

Zámek v Lysicích na Blanensku zpřístupnil návštěvníkům dvě expozice. Po ročních opravách mohou příchozí zavítat do zrekonstruované historické zbrojnice, která je se svými 2000 zbraněmi jednou z největších na Moravě. Nově pak také připravili na zámku výstavu o historickém lesnictví.

Oranžérie zámku v Lysicích představí rozkvetlé kamélie

Již tradičně mají milovníci květin jedinečnou možnost obdivovat nádherné květy kamélii v oranžérii zámku v Lysicích. Na návštěvníky se těší 1., 2. a 3. února.

Zámek v Lysicích se na návštěvníky těší i na Silvestra

Dnes už málokoho překvapí, že s koncem sezóny se hrady a zámky neukládají k zimnímu spánku. Pokud nepřešly na celoroční provoz, tak se většina z nich otevírá alespoň o Vánocích. Jak je tomu například na zámku v Lysicích, který uvítá návštěvníky i poslední den v roce - na Silvestra.