Zámky v oblasti Jihočeský kraj

Jihočeské zámky jsou i v zimě plné lidí

Teplota kolem deseti stupňů, průvodkyně v teplém kabátu a návštěvníci v bundách, čepicích a šálách. Tak to o víkendu vypadalo na zatím jediné prohlídkové trase na zámku v Hluboké nad Vltavou. Ten je po vánočních svátcích opět přístupný veřejnosti.

Miniatura zámku Hluboká nově těší návštěvníky Mariánských Lázní

Mariánskolázeňský park Boheminium odhalil v sobotu 29. září další přírůstek do své sbírky modelů. Majitelé vyslyšeli volání návštěvníků a nově tak přibyla miniatura zřejmě nejznámějšího a nejkrásnějšího českého zámku – Hluboké nad Vltavou.

Zámek Neznašov ve Všemyslicích

Zámek Neznašov leží ve stejnojmenné obci, která se nachází přiližně 3 km od Týna nad Vltavou. V současné době je veřejnosti nepřístupný.

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Lovecký zámeček nechal uprostřed bývalé obory postavit ve druhé polovině 18. stol. Kníže Václav Paar. Koncem 18. stol. Byl barokně upraven. Po 2. svět. Válce se majitelem zámku staly státní lesy. Dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.

Časy spletitých hříšných lásek na zámku Dubu dnes vystřídala pracovitost a noblesa

Nevelký zámek Dub ve stejnojmenné obci po dvě desítky let vlastní a opravují současní majitelé, baronka Jana-Marie di Battaglia s manželem Jaroslavem di Battaglia. Výsledky jejich usilovné práce, kdy nedávnému zemědělskému učilišti opět vracejí lesk a eleganci, je možno vidět na vlastní oči.

Český Rudolec, po válce vyrabovaná ruina, se zvolna vrací k bývalé kráse

Říkali se mu Malá Hluboká, zámek v příhraničí jižních Čech byl podle dobové dokumentace skvostem, kterých je u nás málo. Na místě, kde stála původně tvrz, postupně, podle zámožnosti majitelů, rostl objekt, který v konečné fázi dostal ráz oblíbené tudorovské gotiky.

Zámek Vlachovo Březí

Raně barokní dvoupatrový zámek pochází ze 17. století byl postavený na místě původní tvrze. Dnes není zámek nijak využíván a je veřejnosti nepřístupný.

Barokní zámek Staré Hobzí

Barokní zámek s honosným portálem byl postaven na místě renesančního sídla pány z Deblína. V současné době je po rekonstrukci a patří soukromým majitelům.

Stráž nad Nežárkou, zámek pěvkyně Emy Destinnové, vlastenky, která upadla v zapomnění

Ač si to možná neuvědomujeme, její tvář známe všichni. Je vytištěna na dvoutisícovce, ve světle zelené barvě. Před Velkou válkou diva, které u nohou ležel celý kulturní svět, po ní vynikající sopranistka upadala do zapomenutí, nešťastné bylo i její soukromí.

Zámek Stránecká Zhoř u Velkého Meziříčí

Jedná se o hodnotnou stavbu renesančního zámku z druhé poloviny 16. století, postavenou na místě původní gotické tvrze. Od roku 2001 je v rekonstrukci.

Zámek Chotoviny

Novorenesanční zámek poblíž Tábora zaujme nejen svým příjemný a sympatickým svou pohádkovou atmosférou a velkým dendrologicky vysoce ceněným parkem. V současné době je nepřístupný.

Minipivovar Chotoviny

Malý pivovar vybudovaný v roce 2011 na zámku v Chotovinách nabízí tradiční světlý ležák i speciální piva včetně vídeňského.

Zámek Štěkeň - Domov Panny Marie

V jednoduchých zámeckých pokojích můžete prožít ubytování v atmosféře Svaté rodiny. Prohlédnout si můžete také celý zámek s průvodcem.

Na Hluboké se chtěl usadit na konci války K. H. Frank s protektorátní vládou

Romantická Hluboká nad Vltavou měla jako řada našich památek za války nezvané hosty. Schwarzenberské krumlovsko-hlubocké panství bylo pod německou nucenou správou, Hluboká byla v tomto režimu od roku 1940. V okolních objektech sídlily jednotky wehrmachtu, zámek Ohrada využíval Německý Červený kříž.

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě ve 13. - 14. století. Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750.