Jilemnice

Zimní Jilemnice nenabízí jen obřího sněhového Krakonoše

Podkrkonošská Jilemnice žije obří sněhovou sochou Krakonoše, která po dvou letech bez bílého materiálu opět dominuje náměstí. Ale město toho nabízí i při současném nepříznivém stavu mnohem více.

Bucharova cesta v Krkonoších - z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice

V jilemnickém zámku se dnes nachází Krkonošské muzeum, kde se můžete podívat na tři různé expozice: historicko-etnografickou, počátky českého lyžování a díla z přelomu 19. a 20. století v Kavánově galerii.

Koupaliště a sportovní areál Mříčná u Jilemnice

Nově zrekonstruované přírodní koupaliště se nachází ve středu obce Mříčná nedaleko Jilemnice.

Archeologický nález gotického kostela sv. Alžběty v Jilemnici

V rámci archeologického výzkumu v areálu zámeckého parku v Jilemnici byl objeven gotický kostela sv. Alžběty ze 16. století.

Obnovený zámek v Jilemnici připomíná pravého českého kavalíra - hraběte Jana Nepomuka Harracha

Jilemnici, vstupní bránu do západní části Krkonoš, není třeba především milovníkům lyžování a zimních sportů příliš představovat. Méně známý je místní zámek, díky podpoře z Norských fondů rozkvetl v posledních dvou desetiletích do nebývalé krásy. Jeho návštěva je opravdu výjimečným zážitkem.

Krkonoše na běžkách - turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.

Pohyblivé figurky lákají do Krkonošského muzea v Jilemnici

Přehlídka důmyslných mechanismů s pohyblivými figurkami potrvá v Krkonošském muzeu v Jilemnici do 25. září. Využijte několik zbývajících dní a seznamte se s vývojem mechanických hraček a figur od 15. století.

V Jilemnickém muzeu se usídlily kuriózní pohyblivé figurky

Od 10. června probíhá v Krkonošském muzeu v Jilemnici výstava kuriózních figurek - automatů. Jejich podoba i komplikované mechanismy ohromovaly před sto lety a žasneme nad nimi i dnes.

Restaurant Amos v Horní Branné

Cestou z Vrchlabí do Jilemnice nemůžete minout Horní Brannou, kde se v budově zámku, v prostorách dřívějšího pivovaru, nachází restaurace Amos.

Historické hrací strojky z Jilemnice půjdou brzy do depozitáře, k vidění jsou jen do konce týdne

Mnoho návštěvníků se na výstavě Krkonošského muzea v Jilemnici přesvědčilo, že už v dávné minulosti existovaly stroje, které dokázaly hrát na hudební nástroje. Široký výběr různých typů bude představen do neděle 15. března.

Jilemnické muzeum vystavuje i flašinet, který si zahrál ve Třech veteránech

Krkonošské muzeum hostí až do 15. března výstavu mechanických hracích strojů. Mezi samohracími zařízeními zaujme třeba i píšťalový flašinet, který si zahrál v pohádce Tři veteráni.

Plavecký bazén a sauna v Jilemnici

Kryté koupání naleznete v plaveckém bazénu v Jilemnici na Tyršově náměstí. Bazén dlouhý 25 metrů nabízí čtyři plavecké dráhy. Proměnlivá hloubka bazénu se pohybuje mezi jedním až 1,5 m. V areálu nechybí dětský bazének s vodním chrličem ve tvaru obdélníku.

Kam o víkendu s dětmi: Za superhrdiny do Prahy, na závod veteránů do Jilemnice

Zatímco otce a syny o víkendu přivábí závod veteránů v Jilemnici nebo superhrdinové na Černém mostě, dcery s matkami si pravděpodobně více užijí například zahradnickou pouť v Jindřichově Hradci. Chlapci i dívky se pak zaručeně společně pobaví třeba v Praze na Vyšehradě, v Hradci u Stříbrné Skalice nebo v Liščím mlýně ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Kam o víkendu s dětmi: Za pohádkou do lesa, za loutkami do Jilemnice

Jestliže vašim ratolestem chybí sportovní vyžití, zajeďte s nimi o víkendu třeba do Turnova nebo na Bouzov. Pokud je naopak více zajímají pohádky, budou ve svém živlu na zámku v Horšovském Týně. Ten vystavuje skutečné pohádkové kostýmy. Postavičky z večerníčků pak mohou malí dobrodruzi potkat v pražském pohádkovém lese.