Turnov

|< Předchozí strana 1 2 3 >|

Na Hruboskalsku velmi krutě řádil jezuita Burnatius, zabili ho sedláci vidlemi

Skalní město pod zámkem Hrubá Skála je hlavním aktérem básně z Rukopisu královédvorského, která dal podnět k namalování monumentálního plátna Mikolášem Alšem. Češi tu měli za Přemysla Otakara I. Na počátku 13. století slavně zvítězit nad Sasy, kteří vpadli do země. Plátno visí v muzeu v Turnově.

Unikátní vodojem v Ohrazenicích u Turnova

Futuristický vodojem v obci Ohrazenice na Turnovsku bude připomínat svým tvarem fotbalový pohár. Dokončen by měl být v roce 2019. Vodojem bude nejen vodohospodářskou stavbou, rozhlednou, ale i galerií.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Virtuální realita Turnov

Navštivte jedinou virtuální realitu v Českém ráji, zábava pro malé i velké hráče.

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Kostel sv. Františka z Assisi v Turnově

V horní části turnovského náměstí se nachází kostel sv. Františka z Assisi, vystavěný při františkánském klášteru Maxmiliánem z Valdštejna.

Ski areál Struhy v Turnově

Sjezdovka je dlouhá 300 m s převýšením 50 m, má tedy parametry modré sjezdovky. Areál je vybaven zařízením na výrobu technického sněhu systémem sněžných děl.

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Galerie Český ráj

Obrazová galerie ve Všeni u Turnova má ve svých sbírkách přes 200 originálních děl více než stovky autorů. Najdete zde obrazy místních malířů, hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých. Naprostou většinu vystavených děl je možno i zakoupit za velmi příznivé ceny.

Skalní vyhlídka Hlavatice

Osamocená pískovcová skála na konci hruboskalského hřebene se nachází nedaleko Turnova. Vyhlídka s dřevěným schodištěm je tu vybudována od roku 1894. V roce 1908 byly dřevěné schody nahrazeny ocelovým točitým schodištěm.

Z výhledů i utajených míst Klokočí hlava se málem zatočí

Český ráj patří k navštěvovanějším turistickým i horolezeckým oblastem u nás. Kdo by neznal pískovcová skalní města a další výletní cíle mezi Turnovem, Jičínem a Železným Brodem. Prachovské skály, Kost, Trosky, Malá Skála... Méně známé, však s mnoha překvapeními, jsou Klokočské skály.

Nemanželské dítě hraběnky, sebevražda zlodějíčka - Hrubý Rohozec má poutavou historii

Hrubý Rohozec u Turnova není extra architektonický klenot, ale zasazen do hezkého parku je přímo nabit zajímavou historií. Někam přijdete, zdálky se to tváří jako klenotnice světa a uvnitř čeká pár exponátů. U Rohozce je tomu opačně, klenot Českého ráje ještě není doceněn.

Strážní hrad Frýdštejn prověří vaši kondici

Na severním okraji Českého ráje se hrdě tyčí hrad Frýdštejn, budete-li pozorní, zahlédnete jej z dálnice vedoucí z Turnova do Liberce, asi kilometr za odbočkou na Paceřice a Sychrov. Frýdštejn se za poslední desetiletí změnil z nenápadné ruiny v jednu z nejnavštěvovanějších památek zdejšího kraje.

Přírodní koupání v Dolánkách u Turnova se bude v příštích letech rozvíjet

Poté, co byl letos spuštěn provoz nového koupaliště v Maškově zahradě v Turnově, začalo vedení města diskutovat o minulosti i přítomnosti koupání v Dolánkách. Koupaliště tu bylo postaveno počátkem 60. let minulého století. Svého konce se dočkalo po povodních v roce 2000, kdy bylo kompletně zatopeno.

Liberecká výšina: rozhledna vybudovaná z kamenů norimberského kostela i tichý svědek násilných činů

Málokteré z krajských měst je obklopeno horami jako Liberec. Za méně než dvacet minut dojedete z centra do Lidových sadů, výchoziště tras do Jizerských hor. Příjemnou procházkou vystoupáte k jedné z dominant města k Liberecké výšině, kterou zaznamená snad každý, kdo přijíždí po dálnici od Turnova.

|< Předchozí strana 1 2 3 >|