Liberecký kraj

Novorenesanční radnice Frýdlant

Dominantou Frýdlantu je neorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci.

Kam o víkendu s dětmi: Parním vlakem na trhy nebo do skanzenů za tradicemi

Vánoce se nezadržitelně blíží, proto se mnoho víkendových akcí věnuje především jim. Parním vlakem můžete na adventní trhy vyrazit třeba z Prahy na Křivoklát, mikulášská družina vás přivítá na cestě z Liberce do Křižan. Za tradicemi vyrazte do skanzenů v Zubrnicích či Příkazích, kde se můžete seznámit se zvyky našich předků.

Vánoční menu na Ještědu: silvestrovský výstup na vrchol, kilometry sjezdovek

Je neuvěřitelné, že každý, kdo přijede do Liberce, neodolá, aby nenavštívil vrchol Ještědu. Nejde ani tak o občerstvení jako o nádherné výhledy do okolní krajiny. Ročně se na špičku vydá nejméně milión lidí. Turisté z celého světa se pokloní architektuře, ale mnozí se vydají především za sportem.

Laser Game Liberec

Hra probíhá ve speciálně upravené tmavé aréně se spoustou překážek a úkrytů.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Významné mariánské poutní místo založil roku 1684 Julius Sasko-Lauenburský, stavbu dokončila roku 1723 jeho dcera Anna Marie Toskánská. Stavba kolem dvou nádvoří zahrnuje kostel, zvonici, arciděkanství, tříramenný ambit se sedmi kaplemi a hřbitov. Kostel je dílem Gulia a Octavia Broggiů.

Futuristická Koule v Liberci – socha, která odráží své okolí

Futuristická Koule nejen zrcadlí okolní objekty, ale jakmile se na město snese tma, probudí se v jejím nitru nečekaně tajemné moře světla, které vyzařuje také do okolí.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Turistická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století

V rámci přeshraničního projektu „Liberec/Žitava – zapomenuté památky“ vybralo město Liberec 27 významných sochařských děl z období 60. – 80. let 20. století, na jejichž základě vznikly dvě trasy, které si můžete projít a objevit tak nevšední sochařská díla, na něž se v průběhu času pozapomnělo.

Nemanželské dítě hraběnky, sebevražda zlodějíčka - Hrubý Rohozec má poutavou historii

Hrubý Rohozec u Turnova není extra architektonický klenot, ale zasazen do hezkého parku je přímo nabit zajímavou historií. Někam přijdete, zdálky se to tváří jako klenotnice světa a uvnitř čeká pár exponátů. U Rohozce je tomu opačně, klenot Českého ráje ještě není doceněn.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. Zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Dřevěné sochy u Protržené přehrady

Cestu k Protržené přehradě na Bílé Desné v Jizerských horách lemují dřevěné sochy. Je jich 12 a věnovalo je sedm dárců, kteří sochy vydražili na minulých ročnících dřevosochání v Desné. Na sochy narazíte jak u přístupové cesty na přehradu směrem z Albrechtic, tak z Desné.

Lesní pohybová stezka v Prysku u České Kamenice

Pohybová stezka v délce 2,5 km začíná u obecního úřadu Prysk a končí v centru Horního Prysku. Každých cca sto metů zde najdete sportovní fitness zastavení, kde se můžete protáhnout na nejrůznějších posilovacích strojích a hrazdách.

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. Podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Husky škola - jízda se psím spřežením v Jizerkách

Zažijte jízdu se psím spřežením neboli mushing! Vydejte se se psy Husky na tůru po Jizerských horách pod vedením několikanásobné mistryně ČR a dvojnásobné mistryně Evropy, Jany Henychové. Jako první cizinka dokončila třetí nejdelší závod na světě na 1000 km v Norsku.

Pytlácký revír dnes láká na borůvkové knedlíky a zmrzlinové poháry

Navštívit horskou chatu Smědavu v Jizerských horách, kdysi revír pytláků, bylo ještě donedávna dopřáno jen zdatným turistům. Nejčastějšími návštěvníky byli pěšáci nebo lyžaři, cyklisté se sem vydávali ojediněle. Od šedesátých let však proslulá nabídkou zmrzlinových pohárů a borůvkových knedlíků.