Liberecký kraj

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. Podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Husky škola - jízda se psím spřežením v Jizerkách

Zažijte jízdu se psím spřežením neboli mushing! Vydejte se se psy Husky na tůru po Jizerských horách pod vedením několikanásobné mistryně ČR a dvojnásobné mistryně Evropy, Jany Henychové. Jako první cizinka dokončila třetí nejdelší závod na světě na 1000 km v Norsku.

Pytlácký revír dnes láká na borůvkové knedlíky a zmrzlinové poháry

Navštívit horskou chatu Smědavu v Jizerských horách, kdysi revír pytláků, bylo ještě donedávna dopřáno jen zdatným turistům. Nejčastějšími návštěvníky byli pěšáci nebo lyžaři, cyklisté se sem vydávali ojediněle. Od šedesátých let však proslulá nabídkou zmrzlinových pohárů a borůvkových knedlíků.

Minimuzeum másla a chleba

Muzeum másla a chleba v rodinném domku na okraji obce Bílý Kostel nad Nisou je svého druhu jediné na světě. Mezi nejvzácnější exponáty se řadí třímetrová máselnice a forma na máslo, které jsou největší na světě nebo obrovská klapačka, která slouží k výrobě tvarůžků.

Stará poštovna ze Sněžky pod Javorovou skálou

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Javorová skála nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda stojí na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna. Hostům nabízí bezplatné Wi-Fi a možnost zapůjčení lyžařského vybavení a horských kol.

Příchovice – malebný kraj Járy Cimrmana, největšího z Čechů

Na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, uprostřed horských hřebenů, se nachází kraj, kde nikdo nespěchá; nepotkáte davy turistů, je tu milo, snadno naleznete zákoutí nepoznamenaná ruchem současnosti – Příchovice. Mezi znalci známé jako Liptákov, místo, kde měl žít vítěz ankety Největší Čech – Jára Cimrman.

Tipy na víkend: Otestuje chuťové pohárky, ochutnejte medovinu

První říjnový víkend láká například na festival pálivých papriček na smíchovské náplavce. Na něm můžete otestovat, jak silné jsou vaše chuťové pohárky. Zaběhat si můžete na závodu v České Lípě, posilnit se horkou medovinou jeďte na zámek Vrbičany.

Zámek Stvolínky

Renesančně-barokní zámek ve Stvolínkách u České Lípy ožívá příležitostně historickými řemesly, renesanční i folkovou hudbou a kostýmovanými postavami. V roce 1999 převzala obec zámek do vlastní správy a nyní se hledá další využití zámku.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.

Na Sychrově budou létat šípy jako na knížecím lovu

Park u sychrovského zámku ožije v sobotu 24. září třetím ročníkem Svátku luku a nože aneb Knížecím lovem. Pro děti je připravena lovecká stezka, na níž mají s lukem a šípy zasáhnout polyuretanové zvíře v životní velikosti - zvířat bude deset.

Tipy na víkend: Na vinobraní, dýňobraní či český Oktoberfest

Začátek podzimu se jako tradičně ponese ve znamení vín. Na vinobraní můžete vyrazit třeba na Karlštejn, kam vás odveze parní vlak, nebo do Kadaně či hrad Seeberg. Na královnu podzimní zeleniny, dýni, vyrazte do Šalmanovic a na český Oktoberfest k Liberci.

Pohyblivé figurky lákají do Krkonošského muzea v Jilemnici

Přehlídka důmyslných mechanismů s pohyblivými figurkami potrvá v Krkonošském muzeu v Jilemnici do 25. září. Využijte několik zbývajících dní a seznamte se s vývojem mechanických hraček a figur od 15. století.

Městský stadion v Ostravě - Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.

Od protržení nejznámější přehrady Jizerských hor uplyne 100 let

V žádných horách u nás není tolik údolních přehrad jako v Jizerských horách. V roce 1897 nastala na Nové Louce průtrž mračen nemající obdoby. Za 24 hodin spadlo 345 mm srážek, nepřekonaný evropský rekord. Obrovská povodeň si vyžádala 120 obětí a stala se impulsem pro výstavbu komplexu přehrad.