Jaro v oblasti Liberecký kraj

První hornická stezka Berghaus v Krkonoších

Bohatou tradici dobývání rud v Krkonoších připomíná hornická stezka v Černém Dole. Otevírací doba je od jara do podzimu (případně i v zimě, pokud není sníh).

Bikepark Polevsko

Na jaře 2018 jsme začali připravovat první stezky bikeparku. V současné době dokončujeme 6 trať. Nahoru vlekem a dolů po lesním technickém trialu, pohodovém flowtrailu či sjezdovém trailu. V plánu dětský pumptrack a trial plácek. Chceme, aby byl bikepark pro rodiny s dětmi, náročné i sváteční jezdce.

Třípanský sloup pod Jelení skálou

Na jaře roku 2016 byl do lesů Lužických hor navrácen na základě podnětu spolku Drobné památky severních Čech tak zvaný Třípanský sloup.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

V Krkonoších začala letní sezóna, rozjedou se i lanovky

Ve východních Krkonoších začala včera spuštěním lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín letní turistická sezóna. V následujících dnech se po pravidelné jarní odstávce a údržbě rozjedou i další lanovky.

Od boudy k boudě ve stopách krkonošských horalů

Sníh taje, země rozmrzá a na místech, kde ještě nedávno ležel metr sněhu, se konečně pomalu probouzí jaro. Vyrážíme na okruh okolo Pece pod Sněžkou kolem mnoha bud rozesetých po kopcích a za bohatými výhledy na majestátní Krkonoše.

Jarní výšlap na Krakonošovu horu

Lanovka, nedávno navíc zrekonstruovaná, už nějaký ten pátek usnadňuje turistům cestu na nejvyšší horu Česka, a tak mnoho z nich přichází o zážitek zdolat Sněžku po svých a bez technických vymožeností. Vypravili jsme se proto na jarní, přesto zasněžený, pochod a zkusili v každém směru jinou trasu.

Jarní výšlap: V závějích na Krakonošovu horu

Lanovka, nedávno navíc zrekonstruovaná, už nějaký ten pátek usnadňuje turistům cestu na nejvyšší horu Česka, a tak mnoho z nich přichází o zážitek zdolat Sněžku po svých a bez technických vymožeností. Vypravili jsme se proto na jarní, přesto zasněžený, pochod a zkusili v každém směru jinou trasu.

Hornické muzeum Harrachov zve na zimní prohlídky svých útrob

Do chladných chodeb Hornického muzea Harrachov se návštěvníci mohou přijít podívat i v zimních měsících. Od začátku ledna do půlky března je muzeum otevřené dva dny v týdnu a nabízí několik prohlídek denně. Jestliže trávíte s dětmi jarní prázdniny poblíž, podnikněte výlet za poznáním.

Sychrov otevřel návštěvnické centrum v zámeckém stylu

Nové návštěvnické centrum s prodejnou suvenýrů a kavárnou otevřel v sobotu zámek Sychrov v Českém ráji. Do začátku dubna tam přemístí i hlavní pokladnu a ještě na jaře by měl přibýt dětský koutek v pohádkovém a zámeckém stylu.

Výlet z Pomezních Bud na Sněžku

Nová lanovka na Sněžku má být otevřena na jaře příštího roku. V současnosti je tudíž z české strany přístup na vrchol naší nejvyšší hory uzavřen. Jen pár metrů pod vrchol se dnes dostanete nejsnáze od Pomezních Bud vzdálených sedm kilometrů.

Smrt Hanče a Vrbaty: opojení horami, či bezděčná vražda?

V Jilemnici slunce prohřívá roubený dům, do kterého se před sto lety nevrátil lyžař Bohumil Hanč. V nedaleké Mříčné, kde tehdy marně čekali na Václava Vrbatu, už také voní jaro. Na hřebenech Krkonoš se jako vždy zima urputně drží. Pár dnů před stoletým výročím lyžařské tragédie sedí v jičínském domku Blahoslav Vrbata a tvrdí: "Děda byl přesvědčen, že Hanč musel dostat nějaký oblbovák na tlumení výkonu. Nechtěli ho zabít, ale zpomalit."..

České hory hlásí začátkem jarních prázdnin přibývající sníh a německé lyžaře

Zimním sportovcům opět přeje počasí. Po nedávné oblevě přibylo například v Krkonoších zhruba 20 čísel nového sněhu. To těší především ty, kteří sem vyrazili na jarní prázdniny. Kromě části českých mají volno ale i němečtí žáci. Na krkonošských sjezdovkách se příští týden vleky opravdu nezastaví.

Harrachov láká i v létě - na nejstarší sklárnu na světě nebo na bobovou dráhu

Město rozkládající se pod Čertovou horou je spojené především s lyžováním a proslulými skokanskými můstky. Ve významném horském letovisku se však dá prožít pár akčních dní od jara do zimy. Také delší dovolená může být nabitá nejrůznějšími aktivitami a poznáním.

Tipy na víkend: Vítání jara na kole, ve vlaku, s Krakonošem i s jitrnicí

Víkend bude patřit oslavám jara. V Ostravě vyvezou Moranu na kolech, v Harrachově půjde v sobotu kostýmovaný průvod v čele s Krakonošem. V Rychnově nad Kněžnou oslaví příchod jara středočeskou zabíjačkou. Ve Valašském Meziříčí vypraví historickou parní lokomotivu na Josefovský jarmark.


Liberecký kraj

Pohoří