Hrady v pohoří Lužické hory

Témata

Ve Sloupu v Čechách najdete hrad, vinohrad, rozhlednu i jeskyni zavražděného poustevníka

Do malebného regionu Lužických hor patří i velmi navštěvovaný skalní hrad Sloup v Čechách. V posledních letech oblast ještě více získala na turistické atraktivitě vybudováním nové rozhledny Na Stráži, upravením skalních vyhlídek či vytvořením několika místních turistických okruhů.

Relikvii svaté Zdislavy slavnostně uloží v neděli na Lemberku

Na pevný gotický hrad pod Lužickými horami přivedl Markvartic Havel svou ženu Zdislavu pocházející z moravského rodu pánů z Křižanova. Hrad pojmenoval podle znamení svého erbu – lvice - Löwenberg. Za svůj krátký život, narodila se kolem roku 1220, zemřela si ve 32 letech, vykonala mnoho dobrodiní.

V Lužických horách vraždil i slavný loupežník Babinský

Mnozí ani netuší, že Lužické hory existují. Roztahané pohraniční kopce s výběžky do kraje, názvy známé, přesto nepřisuzované našim nejmenším horám, brané spíše jako solitéry. Táhnou se mezi Libercem a Chřibskou, občas s vrcholy korunovanými rozhlednami, někdy i hrady.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.