Hrady v okrese Liberec

Témata

Tipy na víkend: Vyrazte na závody, ochutnejte plody podzimu

První říjnový víkend se ponese mimo jiné ve znamení pohybu. Na běžecké závody můžete vyrazit v Praze, u Liberce i moravského hradu Veveří. Pokud ale začínáte propadat podzimní únavě a stagnaci, možná vezmete zavděk spíše kulinářskými akcemi. Například v Borovanech se budou ochutnávat plody podzimu, v Biskupicích se zase zahřejete koštováním pálenky.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.

Tipy na víkend: Na vinobraní, dýňobraní či český Oktoberfest

Začátek podzimu se jako tradičně ponese ve znamení vín. Na vinobraní můžete vyrazit třeba na Karlštejn, kam vás odveze parní vlak, nebo do Kadaně či hrad Seeberg. Na královnu podzimní zeleniny, dýni, vyrazte do Šalmanovic a na český Oktoberfest k Liberci.

Na památkách probíhá generální úklid, na Sychrov a do Betléma v Hlinsku se už může

Vygruntovat pořádně velký hrad či zámek není nic snadného. Přes návštěvní sezónu se sem zanese hodně nečistot. Vystavené exempláře se musejí zase tvářit starožitně nově, šťouravý návštěvník dokáže odhalit i drobnosti a to poté kazí dojem z prohlídky.

V Lužických horách vraždil i slavný loupežník Babinský

Mnozí ani netuší, že Lužické hory existují. Roztahané pohraniční kopce s výběžky do kraje, názvy známé, přesto nepřisuzované našim nejmenším horám, brané spíše jako solitéry. Táhnou se mezi Libercem a Chřibskou, občas s vrcholy korunovanými rozhlednami, někdy i hrady.

Hrad Houska je údajně branou do pekel

Na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje, uprostřed kokořínských lesů, se nalézá středověký hrad Houska. Mimo hlavní trasy silnic a ve středověku i kupeckých cest byl postaven kolem roku 1305. Již z dálky vás zaujme svou mohutností, avšak bez výrazné hradní věže.

Tipy na víkend: V Liberci uvidíte staré toalety, na hradě Veveří ochutnáte Řecko

Láká vás koncem týdne pivní či vinné osvěžení? Nebo se uchýlíte raději do stínu mnoha atraktivních expozic? Pokud vás láká obojí, v bezpočtu víkendových možnostech jistě najdete i kompromis či kombinaci.

Návštěvníky Grabštejna čeká o sobotách večerní strašení

Návštěvníky hradu Grabštejn na Liberecku čeká o červencových sobotách večerní strašení. Při netradičních prohlídkách jim budou průvodci patronka hradu svatá Barbora a její společníci. Návštěvníky zavedou do časů dávno minulých a vtáhnou je do tajuplných příběhů, které se mezi zdmi hradu opravdu udály, řekl zdejší kastelán Jan Sedlák.

Liberecká výšina - dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.

Patnáct let zavřená Liberecká výšina znovu otevírá brány návštěvníkům

Vyhlídka spojená s restaurací, stavba připomínající středověký hrad – to je Liberecká výšina umístěná v lesích za městem Liberec. Budově z počátku 20. století vdechla znovu život rozsáhlá rekonstrukce. Obnovena je restaurace, vodní příkop i zapomenuté jezírko. Vše čeká na nové návštěvníky už tuto sobotu.

Vánoční trhy na Sychrově, perníkový Grabštejn a Medvědí kuchyně na Zákupech

Advent pomalu klepe na dveře, zámky a hrady lákají na vánoční akce. Na Grabštejně zavoní perníčky od kastelána. Na zámku Zákupy lákají na vánoční prohlídky, kde návštěvníci budou moci nahlédnout i do Medvědí kuchyně. Na Sychrově připravili v prosinci vánoční trhy, prohlídky i adventní koncerty.

Tipy na víkend: Den zvířat, cestovatelské festivaly a hledání Tří oříšků pro Popelku

O víkendu můžete v zoologických zahradách oslavovat Den zvířat. Speciální programy si připravili v Liberci, Jihlavě, Ostravě a v Lešné. Nadšení turisté se mohou vypravit na cestovatelské festivaly do Karlových Varů nebo Brna. Na vodním hradě Švihov připravili cyklistickou i turistickou túru po místech, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Akci zakončí beseda s režisérem Václavem Vorlíčkem.

Tipy na víkend: PivoPění, dostihy, zlatá horečka, Hefaiston a koulení balíků slámy

Posledním srpnovým víkendem vyvrcholí řada letních akcí. Konají se dostihové závody na Hipodromu v Mostě a v pražské Velké Chuchli. Pivní slavnosti o víkendu chystají na hradu Rabí a na Točníku. Můžete se také vydat na Skotské hry na Sychrově, Netopýří noc na hrad Lipnice, Císařský den v Kadani, kovářský sraz Hefaiston na Helfštýně, koulet balíky slámy v Černovíru nebo propadnout zlaté horečce ve Zlatých Horách.

Tipy na víkend: Masopusty, fašank, snowboard festival a irský bál

Nadcházející víkend je ve znamení fašanku a masopustů. Konají se v Kadani, Rokytnici v Orlických horách, ve Valtickém podzemí, na Slezko-ostravském hradě a Strání. Na irský bál jeďte do Liberce, za Evropským snowboard festivalem na Klínovec.

Tipy na prodloužený víkend: Cisterciácká pečeť, výlet lokomotivou a pohádkové hrady

I když podzimní počasí nepřeje výletům, máme pro vás tipy na prodloužený víkend. Do pohádky se můžete ponořit na prohlídkách zámku Sychrov, Děčín nebo plzeňského Muzea strašidel. Výlet parní lokomotivou se pojede z Českých Budějovic do Českého Krumlova a zpět. V Táboře si připomenou události roku 1989, na Velehradu se budou koštovat vína v rámci Cisterciácké pečeti.


Okres Liberec