Nejdek

Kostel sv. Urbana v Bělotíně – Nejdku

Památkově chráněný kostel sv. Urbana v Bělotíně, v místní části Nejdek, na Přerovsku stojí od roku 1752.

Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Kamenný most přes železnici z Nejdku do Horní Blatné byl postaven společně se železnicí v roce 1898, aby zůstala zachována stará povoznická cesta, kterou trať protínala.

Šlakhamr a Mamut, krásy zapadlého kouta Žďárska

To se projde kolem Hamroně, pár kilometrů zbývá k Mamutovi, přejde se náhon a najednou se před vámi otevře louka s krásnou usedlostí, bývalým a dosud funkčním hamrem zvaným Šlakhamr. Jsme na konci obce Hamry nad Sázavou, v části Nejdek.

Křížová cesta v Nejdku

Nejdecká křížová cesta je romantickým místem skrytém v přilehlém lese Křížového vrchu. Byla vybudována v letech 1851 - 1858 a neměla a dosud nemá široko daleko sobě rovné pro svou délku 1,5 km a nádhernou polohu přímo nad centrem města.

Rajmanova vyhlídka na Křížovém vrchu v Nejdku

Vyhlídka je pojmenovaná po prvním představiteli města Nejdku po osvobození po konci II. Světové války v roce 1945.

Barokní kostel sv. Martina v Nejdku

O kostele sv. Martina existuje první zmínka již v roce 1354 a byl prvním kostelem v Nejdku. Malá gotická stavba byla v průběhu staletí rozšiřována a přizpůsobována dobovému vkusu.

Hranolová hradní věž v Nejdku

Hradní románsko-gotická věž je nevýznamnější nejdeckou historickou památkou. Věž je zbytkem původního hradu postaveného v období někdy kolem roku 1250 Konrádem Plikem, který sloužil k ochraně zemské stezky i k uložení cenností a cínu vytěženého v Porolaví.

Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho

Retromuzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů všedního života z doby socialismu, ale také historické předměty, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Muzeum Nejdek

Stálá expozice Muzea Nejdek nabízí přehled o dějinách města. Představuje sbírky lidového umění, keramiky, cínu a krajkářské výroby.

Do Nejdku u Varů za králem Miroslavem

Pokud máte rádi pohádku Pyšná princezna a představitele krále Miroslava, herce Vladimíra Ráže, připomeňte si jeho nedožité devadesáté narozeniny, které připadají na 1. července, třeba právě výletem do jeho rodiště, Nejdku u Karlových Varů.

Vánoce očima dětí a krušnohorské betlémy vévodí nejdeckému muzeu

Do konce roku si v nejdeckém muzeu můžete prohlédnout výtvarné práce dětí, jak vidí Vánoce, i betlémy krušnohorských umělců.

Paličkování krajek bude k vidění v muzeu v Nejdku

Paličkování krajek bude k vidění v sobotu 10. prosince od 10 do 16 hodin v nejdeckém muzeu.

V Nejdku se chystá XIII. Krušnohorský vánoční jarmark

Vánoční trhy v Nejdku mají svou tradici. Známé jsou pod názvem Krušnohorský vánoční jarmark.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, lampiónové průvody a pivní maratón

Páteční svátek svatého Martina přináší řadu akcí. Po celé republice začne koštování Svatomartinských vín, které doplní svatomartinská husa i rohlíčky. V Horní Plané připravili také pivní maratón, s lampióny vyrazí do ulic v Kutné Hoře, Nejdku, Královském Poříčí, Trutnově, Litomyšli a ve Svitavách.

Proč v Šindelové na Krušnohorsku mrzne i v létě

Šindelová. Malá obec v Krušnohoří mezi městy Nejdek a Kraslice. Leží přímo pod hlavním hřebenem Krušných hor. Nejvyšším místem obce je Špičák – 991 m n. M., nejnižší dolní část osady Obora s nadmořskou výškou 565 m. A právě v tomhle místě mrzne i v létě.