Boží Dar

Témata

|< Předchozí strana 1 2 3 >|

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Na Božím Daru se otevřela nová rozhledna Boží vyhlídka

Město Boží Dar u příležitosti konce školního roku otevřelo novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka. Stavba stojí ve výšce 1099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina je ve výšce pět metrů nad zemí a pro turisty bude za příznivého počasí volně přístupná 24 hodin denně, uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Čertovské Česko, po pekelníkovi je pojmenováno téměř 140 míst

Přestože jsme zemí s velkým výskytem svatostánků – klášterů, chrámů, kostelů, kaplí, křížových cest a božích muk, po Stvořiteli toho pojmenováno moc není. Nejvýše položené město je Boží Dar, a to jen kvůli svému bývalému bohatství, nic duchovního v tom není.

Monumentální štola Johannes v Krušných horách se znovu otevírá

Krušné hory jsou pozoruhodné nejen na povrchu, ale i v podzemí. Veřejnosti je otevřeno několik důlních děl na české, ale i na saské straně. Právě kvůli krušení, těžbě byyl hory postupně osídlovány a vznikaly tu bohaté osady. Jedním ze stěžejních děl je štola Johannes poblíž Božího Daru.

Tipy na víkend: Vyrazte na jarní závody, dejte si skleničku vína

Poslední březnový víkend nabízí pestrý program, ať už jste jakéhokoli ražení. Rekreační sportovci se mohou vydat hned na několik závodů, třeba do Českých Budějovic, dámy pak na Boží Dar. Za jídlem se můžete vypravit na jednu z pražských náplavek, kde se koná přehlídka food trucků, skleničku vína nebo dvě si pak můžete dát v Uherském Hradišti.

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě

Barokní kostel svatého Petra a Pavla je srdcem a symbolem Malé Úpy. Byl postaven v letech 1788-1789 a ve své době byl nejvýše položeným kostelem v Čechách (v současné době je až na 4. místě, hned po kostelu na Kvildě, Božím Daru a sv. Tomáši u Lipna), nachází se ve výšce 975 m.

Skalní útvar Holubí skály

Nedaleko Božího Daru v Krušných Horách se nachází skalní útvar Holubí skály. Skály vznikly před 350 miliony let. Název ovšem s holuby nemá nic společného.

Tipy na víkend: Zajděte na Festival nového cirkusu či do moravských sklípků

Tento víkend se můžete opět těšit na nálož kulturních zážitků i příležitostí k zimním sportům. Praha si užije poslední tajemné představení festivalu Cirkopolis, Boží Dar naopak bude hostit mistrovství světa ve snowboardingu juniorů. Pokud vás spíš láká relax ve společnosti dobrého jídla a pití, Plzeňsko čekají vepřové hody a jihomoravské Dobšice otevřou své vinné sklípky.

Z Fichtelbergu, saského Olympu, přes zdevastovaný Klínovec na Boží Dar

Všechny tři jmenované lokality mají svůj rekord. Fichtelberg je nejvyšší horou Saska, Klínovec nejvýše položeným parkovištěm u nás a Boží Dar je přece boží. Nese status nejvýše položeného města ve střední Evropě. Na Fichtelberg (1213 m) vede nejstarší lanová dráha Německu, je kabinková.

Boží Dar plánuje rozhlednu Rusalku

Nevzhledný tubus někdejší větrné elektrárny na okraji města Boží Dar v Krušných horách na Karlovarsku se může začít v příštím roce proměňovat v rozhlednu Rusalku. Svolení s výstavbou ale musí mimo jiné připojit památkáři, protože Boží Dar patří už přes dva roky do památkově chráněné zóny.

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Krušnohorská štola Johannes má jednu z největších vyrubaných jeskyní na světě

Drtivá většina návštěvníků Krušných hor zná kopce jen jako půdu pod svýma nohama, netuší, že uvnitř hor se krušilo, těžily se zde rudy železné i drahých kovů. Po osmiměsíční pauze máte možnost navštívit od 30. dubna historickou štolu Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru.

Kam o víkendu s dětmi: Na projížďku historickým metrem či na mrkvové slavnosti

Snad alespoň o trochu méně horký víkend nabídne kromě volného času na koupání a opalování také pestrý kulturní a zábavní program. Lákají tajemné noční prohlídky hradů a zámků, zážitková jízda historickou soupravou metra nebo třeba veselé sportovní klání na Božím Daru.

|< Předchozí strana 1 2 3 >|