Kyselka

Naučná stezka Kyselka – Andělská hora

Naučná stezka propojuje historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka. Má deset až osmnáct kilometrů, podle toho, ke kolika zajímavostem odbočíte.

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Ze zříceniny Andělské Hory k novodobým ruinám lázní Kyselka

Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem

Za minerálními vodami se nemusíte vydávat jenom do vyhlášených českých lázní. Minerálku s vysokým obsahem prospěšných látek mají i v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech. V lese poblíž města pramení Novoměstská Kyselka, která prý v minulosti uchránila novoměstské obyvatelstvo před morem.

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Lesopark Kyselka v Bílině

Lesopark se nachází na jihozápadně města a je součástí Lázní Bílina.

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.

Matttoniho Kysibl už není, lázeňské ruiny ale pomalu ožívají

Pravobřežní nábřeží Ohře připomíná kulisu válečného filmu, v hlavní i vedlejších rolích jsou budovy někdejších proslulých Lázní Kyselka. Známy byly pod názvem Kysibl, německy Bad Gießhübl. Lázně nedaleko Karlových Varů vděčily za svůj rozmach proslulé Mattoniho minerálce.

Mattoniho rozhledna Bučina nad Kyselkou je po letech chátrání přístupná

Jedna z nejstarších rozhleden u nás, kamenná věž Bučina nad Lázněmi Kyselka, kterou nechal postavit v roce 1880 podnikatel Mattoni, bude od 28. září otevřena. Rozhlednu zrekonstruovali do dřívější podoby pracovníci Vojenských statků a lesů. V Mattoniho době byla vyhledávaným výletním místem.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Koupaliště Na Kyselce v Bílině

Letní koupaliště Na Kyselce v Bílině nabízí svým návštěvníkům 60m bazén se skokanskou věží 3 a 5 m dlouhý, tobogán, dětské brouzdaliště, hřiště na nohejbal či volejbal, beach volejbalové hřiště, hřiště na pétanque. Dále jsou tu i dva pingpongové stoly a pískoviště pro děti.