Hrady a zámky v okolí Prahy

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

K litinovému Josefu Škoreckému můžete přisednout na Masarykově náměstí v Náchodě. Spisovatel tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, zády pěkně k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek v Kostelci nad Černými lesy je památkově chráněným objektem České zemědělské univerzity v Praze.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem

Jenerálka je osada nacházející se v pražských Dejvicích, v údolí při soutoku Šáreckého a Nebušického potoka. Centrem osady je zámek Jenerálka, který je chráněn jako kulturní památka.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Zámek Klecany

Klecanský zámek patří mezi nejzajímavější dominanty města. Dnes je zámek tvořen čtyřmi křídly kolem nádvoří s průčelním rizalitem. Zámek není přístupný veřejnosti.

Židovský hřbitov v Mladé Boleslavi

Židovský hřbitov se nachází na okraji Mladé Boleslavi, v lokalitě pod hradem, na svahu při staré silnici na Prahu. Svou historickou hodnotou patří mladoboleslavský židovský hřbitov vedle kolínského a brandýského k nejcennějším židovským hřbitovům ve Středočeském kraji.

Kam o víkendu s dětmi: Na husitskou bitvu, na turnaj v lukostřelbě

Víkendové akce pro rodiny s dětmi se tento týden nesou především v historickém duchu. Na hradech se můžete za řinčení mečů přenést do středověku. Na pražském Vítkově se uskuteční rekonstrukce husitské bitvy, na hrad Buchlov dorazí kováři a ve Slezských Rudolticích se můžete zapojit do lukostřeleckého turnaje. Navštívit můžete i skanzeny, kde se uskuteční akce spojené s lidovými řemesly.

Kam o víkendu s dětmi: Rozlučte se se školou, vyzkoušejte si řemesla

Děti se mohou radovat, konečně jim nastává doba prázdnin. Na mnoha místech po Česku jsou u této příležitosti nachystány odměny v podobě sníženého vstupného za dobré vysvědčení. Například do pražské zoo mohou za korunu všichni, kdo mají jedničky z přírodovědných předmětů. O víkendu poté můžete vyrazit na hrady či jarmarky a vyzkoušet si tradiční lidová řemesla.

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Horní zámek v Panenských Břežanech je místem, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple svaté Anny stojící v jeho blízkosti.

Taroucafe - kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí lahodnou italskou kávu, čaje a čokoládu Manuel. Všechny kávy zde navíc rádi připraví v bezkofeinové verzi nebo se sójovým mlékem.

Karlštejn byl po obléhání husity asi nejsmrdutějším hradem široko daleko

Hrad, kterým se nyní pyšníme jako jedním z nejznamenitějších v zemi, má v minulosti páchnoucí a potupnou událost. V bouřlivých husitských dobách byl v rukou příznivců císaře Zikmunda, úhlavního nepřítele kalicha. Pevnost oblehla v roce 1422 vojska pražanů a pomohla si smrdutou biologickou zbraní.

Kam o víkendu s dětmi: Přivítejte jaro nebo se vydejte do pravěku

Začátek jara je spojen s tradicí topení či pálení Morany, která představuje symbol zimy. Na oslavu tohoto obyčeje můžete vyrazit na pražskou Malou Stranu nebo na Horní hrad v Karlovarském kraji. O tomto víkendu také spousta atrakcí zahajuje návštěvnickou sezónu. Vydejte se třeba do Archeoparku Pavlov za lovci mamutů.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nejstarší pražské nádraží stojí v Dejvicích, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.