Okres Liberec

Kam o víkendu s dětmi: Využijte volné vstupy, poznejte řemesla

Dětem po celoroční dřině konečně začínají prázdniny. Oslavit je můžete volným vstupem do několika objektů, například do Muzea hlavního města Prahy. Jedničkáři mohou zdarma zase do zoologických zahrad v Děčíně nebo Ústí nad Labem. Začíná také řada letních akcí, ve skanzenu v Kouřimi třeba řemeslné soboty, v Liberci pak pravidelné podvečerní prohlídky.

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera

Poblíž silnice z Liberce do Nového Boru se nedaleko města Cvikova rozkládá skalnatý hřbet Dutý kámen, při jehož jihovýchodním okraji se ve skalním labyrintu skrývá reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera.

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Kino Varšava v Liberci - ve stylu Art deco

Kino Varšava je nejstarší kamenné kino v Liberci. Budovu navrhli v roce 1922 liberečtí němečtí architekti Effenberger a Noppes ve stylu Art deco.

Tipy na víkend: Převlékněte se za filmovou hvězdu, vyrazte na fašank

Vrcholí plesová sezóna - netradičního bálu ve filmovém stylu se můžete o víkendu zúčastnit v Liberci. Ochutnat zabijačkové dobroty a převléknout se za tradiční masku můžete na masopustních veselicích, kterým se na Moravě říká fašank nebo ostatky – navštívit je můžete třeba v Hrčavě blízko Jablunkova, ve Valticích nebo ve Vsetíně.

Skokanský můstek Vratislavice nad Nisou

Šéf českých skokanů na lyžích Leoš Škoda postavil s dobrovolníky na svém pozemku v blízkosti koupaliště Sluníčko nejmodernější dětský skokanský můstek v Česku.

Dříve utajené tragické frýdlantské železniční neštěstí ožilo téměř po šedesáti letech

Pustošící povodně nejsou fenomén jen posledních let. V létě roku 1958 vydatné srážky sužovaly celou Evropu i Československo. Způsobily rozsáhlé záplavy spojené s mnoha lidskými tragédiemi. Ta největší se odehrála na železniční trati mezi Libercem a Frýdlantem v Čechách. Vzpomínka na ni znovu ožívá.

Lesní koupaliště v Liberci

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Příměstský park Mannův les v Osečné

Areál parku je přístupný z Osečné i z areálu Lázní Kundratic. Park je tvořen hlavně lesními pozemky a plochami další vzrostlé nelesní zeleně a je charakteristický výskytem ohrožených druhů rostlin.

Zříceniny Pytlíkovského mlýna

Mlýn stál prokazatelně již ve 2. polovině 18. století, kdy je značen na tzv. Josefských vojenských mapách. V roce 1843 malován v tehdejší katastrální mapě jako dřevěná stavba. Patřil k panství Svijany.

Kam o víkendu s dětmi: Projeďte se mikulášským vlakem, vyrobte si betlém

Pokud jste nestihli oslavit svátek svatého Mikuláše, můžete si to vynahradit na sobotní mikulášské jízdě do Kryštofova Údolí nedaleko Liberce. Vlastnoručně vyrobený betlém si můžete odnést z dílny konající se v klášteře v Teplé, zajímavé vánoční dekorace zase z adventního workshopu v ostravském Světě techniky.

Kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci

Kostel je nejcennějším libereckým barokním kostelem. Dochoval se zde původní barokní interiér z poloviny 18. století. V zahradě kostela je umístěn krásný morový sloup z dílny slavného sochaře M. B. Brauna, kolem něj je křížová cesta s obrazy J. Führicha - rodáka z nedaleké Chrastavy.

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Rodinná hra a výlet za poznáním v centru Liberce. Pomozte vypátrat rytířovi Rolandovi, kam se podělo jeho brnění. Za správné zodpovězení na vás čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.

Bičíkův statek v Příšovicích

V obci se nachází několik patrových roubených domů. Nejznámější je Bičíkův statek se zděnou barokní brankou.