Okres Louny

Zámecká zahrada Postoloprty

Zámecká zahrada, odpočinková plocha v centru Postoloprt, projde roku 2018 rekonstrucí a poté bude pro veřejnost volně přístupná po celý rok.

Na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun byly odkryty dva původní barokní krby

Počátkem ledna letošního roku začali uvnitř zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun pracovat restaurátoři. Jejich práce byla zahájena v barokních saloncích jižního křídla. V těchto místnostech se mimo jiné nachází jediné dva dochované zámecké krby, pocházející z 18. století.

Historická budova staré radnice v Lounech

Empírová budova z let 1824 až 1826 nahradila starší v renesanci upravovanou radnici. V současné době sídlí v domě městská knihovna.

Rodný dům Kamila Hilberta v Lounech

Dům s fasádou z konce 19. století se nachází na hlavní náměstí v Lounech. V mládí v něm žil architekt Kamil Hilbert.

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen - menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.

Zřícenina hradu Křečov

Zříceniny hradu z poloviny 14. století stojí na zalesněné vyvýšenině nedaleko obce Podbořanský Rohozec.

Zříceniny hradu Žerotín u Panenského Týnce

Zřícenina hradu na nevýrazném návrší ve stejnojmenné obci u Panenského Týnce na Lounsku. Založen byl Žerotíny před polovinou 13. stol. Jako jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás, v jejich držení zůstal až do roku 1462, poté se majitelé střídali.

Galerie Kafka v Siřemi

Nová expozice v Siřemi u Blšan představuje Kafkovo dobrodružné putování. Výstavní síň najdete v sušárně chmele.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány - Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Havraní kámen v Kryrech - symbol naděje

Havraní kámen postavilo na vrchol svého Kostelního vrchu město Kryry. Mohutný kamenný artefakt s vybroušenými „obtisky“ dvou lidských dlaní by se vedle Schillerovy rozhledny měl stát novým turistickým lákadlem a dominantou městečka, které se pyšní havranem v obecním znaku.

Kostel sv. Petra a Pavla v Podbořanech

Stranou centra města Podbořany na návrší stojí jednolodní pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla církve římskokatolické s věží v západním průčelí, postavený roku 1781.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v tomto případě rodem Černínů.

Schwarzenbergové provedou návštěvníky na Novém Hradě u Loun jen jedinou noc

Už počtvrté se v nočním čase rozzáří okna zámku Nový Hrad v Jimlíně, mezi Louny a Žatcem, aby dovolila nahlédnout do dávné historie unikátní památky, jejímiž posledními majiteli byli slavní Schwarzenbergové. A právě oni provedou zájemce svými komnatami i životními příběhy. Ovšem jen jednu noc.

Žatecká brána v Lounech

Základy Žatecké brány, které se součástí městského opevnění, byly postaven roku 1500. Nešlo o bránu v pravém slova smyslu – ta stávala poněkud východněji v Žatecké ulici; doba jejího zničení není známa.

Kostýmy z pohádek Zdeňka Trošky zdobí zámek Nový Hrad u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně mezi Louny a Žatcem nabízí dva prohlídkové okruhy a Barrandovská studia v něm přes léto již tradičně vystavují pohádkové kostýmy, letos ty, které natáčel Zdeněk Troška. Unikátní a rozlehlý zámecký areál na skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbánu a Českého středohoří.