Okres Plzeň-jih

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Slovenka na zámku

Kousek od Labe, zhruba mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví, je kraj plný zázraků a tajuplných míst, z jejichž jmen dýchají starobylé legendy a keltská mystika. Je tu Vlčí jáma, Bludník a Bojiště, Cikán, Židovka a Spálený les. A také zámky Mcely a Loučeň, kde můžete spát v postelích s nebesy...

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Kostel svatého Tomáše na Malé Straně stojí už téměř 800 let. Jedinečný architektonický celek v sobě spojuje tři stavební epochy - gotiku, renesanci a baroko. V kryptě kostela je pochována řada významných lidí a vztahuje se k němu i působení jednoho z nejznámějších kronikářů Václava Hájka z Libočan.

Zřícenina hradu Roupov

Zřícenina gotického hradu vypínající se nad stejnojmennou obcí asi 10 kilometrů po silnici jihozápadně od Přeštic. Dominantou rozsáhlého torza hradu je osmiboký komín hradní kuchyně z konce 16. století.

Zanechali v Žinkovech odkaz obři, nebo Keltové?

Jih Plzeňska ukrývá řadu tajemství, která se zatím nepodařilo rozluštit. Mezi ně bezesporu patří podivná kamenná seskupení nad obcí Žinkovy, probouzející v člověku nejrůznější představy a pocity.

Dům historie Přešticka - Městské muzeum v Přešticích

V Městském muzeu v Přešticích nahlédnete do historie 19. a 20. století. Uvidíte zde zajímavý kupecký krám, stará řemesla a živnosti na Přešticku, funkční modely staročeského mlýna a mechanisy věžních hodin.

Tipy na víkend: Nejvyšší věž z Lega, Chilližrout, vinobraní a Mrkvancová pouť

Babí léto stále láká na procházky přírodou. V sobotu se můžete vydat na pražskou Pankrác a pomoct postavit nejvyšší věž ze stavebnice Lego. U brněnské přehrady se sejdou milovníci ostrého jídla, budou soutěžit v rámci akce Chilližrout 2012. Mrkvancovou pouť připravili v Polné. A vinobraní propukne v Mikulově, na Kuksu, v Uherském Hradišti, v Litomyšli, Ústí nad Labem a na zámku Nebílovy.

Piaristický klášter v Příboru

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. Z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Klášter Plasy odkrývá návštěvníkům svou technickou dokonalost

„Bez vody se tato stavba zřítí.“ I tento nápis na jednom ze základových kamenů spatří návštěvníci plaského kláštera během speciálních prohlídek věnovaných vodnímu a vzdušnému systému barokní budovy konventu. Zmíněné prohlídky jsou na programu v sobotu a neděli 11. a 12. srpna.

Cimrmanovu rozhlednu spojí s historickou Štěpánkou vynález Dalekoslyš

V Příchovicích nedaleko Tanvaldu začne stavba dřevění rozhledny s názvem Maják Járy Cimrmana. Vyprojektoval ji architekt Martin Rajniš, autor poštovny na Sněžce. Součástí rozhledny bude podzemní muzeum, do kterého už se scházejí první exponáty.

Město Spálené Poříčí

Přijeďte do nejmenšího města, které kdy získalo titul Historické město roku za péči o historické památky. Přesvědčte se, že jej nedostalo náhodou. Město, které dodnes má atmosféru venkovského sídla počátku 20. století, je vstřícné a přívětivé ke svým hostům.

Zámek Spálené Poříčí

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Vlčí hora má rozhlednu plnou rozhleden

Lužické hory se svými kuželovitými kopci přímo lákaly k výstavbě rozhleden. Na vršku nad stejnojmennou osadou Vlčí hora nejprve sloužily k výhledu lavičky. To byl vršek holý. Rozhlednu postavili v roce 1889. Dnešní za sebou má několik oprav a v sobě pohledy všech rozhleden na našem území.

Tipy na víkend: Vinobraní, Dny NATO, oslavy jablek, těstovin i sv. Václava

Následující víkend patří oslavám. Nejvíce bude opěvováno víno, ochutnávat se bude ve Valticích, Lanškrouně, Praze, na Karlštejně a v Litoměřicích. Těstovinám bude patřit sobota v Boršově nad Vltavou. Památku sv. Václava si připomenou v Telči a Kutné Hoře. Za jablky se vydejte do Hostětína nebo na zámek Nebílovy. Největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě uvidíte na Dnech NATO v Ostravě. Čtěte více »