Brdy

Přírodní památka Licitanta u Malého Drahlína – masožravky v Brdech

Přírodní památku Licitana najdete v Brdech u Malého Drahlína na Příbramsku, v CHKO Brdy. Jedná se o podmáčenou louku s masožravými rostlinami, kde roste například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr a nejrůznější druhy mechů. Zalétá sem vzácný modrásek bahenní a žijí tu zmije obecná a užovka hladká.

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor. Geopark bude slavnostně otevřen 18. 5. 2024.

Severská tajga s vyhlídkou v Brdech

Myslíte si, že za tajgou či tundrou musíte na sever planety? Tak to se mýlíte. V Brdech, konkrétně na vrcholu Houpák u Zaječova, nalézáme krásnou tajgu s vyhlídkou. Je to vskutku nádherné místo.

Tři Trubky. Nová atrakce v Brdech

Romantický lovecký zámeček Tři Trubky v srdci Brd začíná fungovat jako turistické centrum. Někdejší hospodářská část areálu se proměnila v Dům přírody, zámeček je zatím opravený zvenčí a po rekonstrukci interiérů tady bude možné i přespat.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Brdský Olymp nabízí skvostnou vyhlídku do hlubokých lesů

Brdská vrchovina, členité území s nejvyšším vrcholem centrálních Čech, se táhne od Prahy, zvedá se kousek za Zbraslaví, a táhne se dlouhým pásem až k obci Čížkov ležící na Plzeňsku.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Podbrdský labyrint – zážitkové turistické putování křížem krážem krajinou podhůří Brd

Podbrdský labyrint spojuje dvacet malebných, zajímavých, méně známých míst libovolnými cestami, tedy labyrintem. Na každém zastavení je třeba použít Vandrovní knížku, kterou lze získat v infocentru ve Spáleném Poříčí.

Naučná stezka Tok v chráněné krajinné oblasti Brdy

Naučná stezka Tok měří téměř osm kilometrů a seznamuje zájemce z řad pěších turistů s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. M).

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti Brdy vás provede naučná stezka. Na 13 kilometrech vám ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu.

Brdy na běžkách – výlet na brdskou osmistovku

Skvělý výlet pohořím Brdy kolem Chynínských buků v Plzeňském kraji si užijete na trase Chynín – U Trojice – Fajmanovy skály a Klenky – Na Jezárkách – Na Bůrku – Nad Maráskem – Na Bůrku – Moricka (u posedu) – Chynín.

Brdy na běžkách – z Míšova na Bůrku

Slušný běžkařský výlet můžete zažít v části Brd, která náleží k Plzeňskému kraji na trase Míšov – U Dívčí studánky – Nad Maráskem – Na Bůrku – Chynín – Getsemanka – Míšov.

Třemšínská bouda v Brdech

Třemšínská bouda, kdysi dávno kaple, dodnes slouží jako útulna. Nachází se v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy. K boudě dojdete zpevněnou lesní cestou. V okolí jsou další zajímavá zastavení. S nejvyšší pravděpodobností na místě nikoho nepotkáte.

Naučná stezka Jordán v Brdech

CHKO Brdy má novou naučnou stezku, která návštěvníky provede po turisticky oblíbeném okolí vřesovišť na bývalé dopadové ploše Jordán.