Tipy na výlety v okrese Šumperk

Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park kopíruje po obou stranách Brněnské přehrady hranice stejnojmenného přírodního parku.

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Češkův mlýn ve Starém Městě

Mlýn najdete ve Starém Městě, v krásné a drsné krajině pod Králickým Sněžníkem v okrese Šumperk. Věnují se zde zpracování starých tradičních plodin, které dříve běžně pěstovali a využívali naši předci.

Lesnický slavín Křtiny

Lesnický Slavín je soubor sedmdesáti objektů, které připomínají práci lesníků a učitelů lesnických věd.

Technické muzeum Technodrom v Hosticích

V rámci muzea můžete zhlédnout dvě expozice - Záznamová média a paměťové prvky a Výpočetní technika ČSSR. Muzeum se nachází v Hosticích u Rudy nad Moravou.

Venkovské minimuzeum Klopina

Muzejní expozice Venkovské minimuzeum se nachází v budově bývalé základní školy v obci Klopina. Konají se zde výstavy a nejrůznější kulturní akce.

Zámek Ruda nad Moravou

Renesanční zámek byl spjat s moravským rodem pánů ze Žerotína. V současné době je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný veřejnosti. V budoucnu zde plánují vybudovat galerii a druhá část zámku bude sloužit jako byty.

Stálá galerie Lubomíra Bartoše na zámku Úsov

Ve třetím patře zámku Úsov je umístěna galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše představující průřez umělcovou tvorbou. Galerie zde byla zřízena v roce 2002.

Pavlínin dvůr v Šumperku

Hospodářský statek, který časem získal honosnou podobu. Byl postaven v 19. století. V objektu se nacházely kravíny, prostory pro zpracování mléka i sklady krmiva. Později Terschův syn Franz vestavěl doprostřed severního křídla statku obytný dům ve stylu klasicismu.

Vrch Čečel v Hanušovické vrchovině

Vrch v Hanušovické vrchovině se nachází v nadmořské výšce 839 metrů. Na úbočí kopce jsou pozůstatky partyzánských bunkrů z 2. světové války.

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.

Kostel Husův sbor Loštice

Neobvyklý novokonstruktivistický kostel Československé církve husitské od stavitele Josefa Sovy byl dostavěný v roce 1933. Nachází se na okraji města u silnice při příjezdu od Mohelnice.

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky - malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.