Okres Žďár nad Sázavou

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.

Chalupa Cikháj

Užijte si atmosféru bydlení našich babiček v romantické chalupě v srdci Vysočiny. Nově vybudovaná chalupa na krásném klidném místě v centru chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů je vyladěná do posledního detailu – lidovou architekturu doplňuje dřevěný interiér a stylové doplňky.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

Ski areál Fajtův kopec

Ski areál Fajtův kopec se nachází ve Velké Meziříčí, které leží v samotném srdci Českomoravské vysočiny. Dostupnost tohoto střediska je vzhledem k přímému napojení na dálnici D1 výborná.

Kostel sv. Jakuba Většího v Bukově

Dominantou malé obce Bukov je kostel sv. Jakuba Většího, jehož vznik se datuje k přelomu 13. a 14. století. Objekt byl mnohokrát přestavován a nejmladší částí je věž z roku 1857. V kostele se nachází gotický presbytář a oltář s barokními sochami. Sakristie a chrámová loď jsou mladšího data.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.

Zpod Lomnického štítu přes kopec do doliny, kterou objevila hradní paní Beata

Jeden den, jeden výlet a nejkrásnější výhledy na Vysoké Tatry i podtatranskou nížinu nabízí oblíbená túra ze Skalnatého plesa na Zelené, která vyžaduje přece jenom o něco zdatnější turisty.

Buquoyský lovecký zámeček Žofín vymazala z povrchu zemského Pohraniční stráž

Ve všech ročních dobách kouzelné Novohradské hory na hranicích s Rakouskem, kde přecházejí do pohoří Freiwald, jsou přírodním skvostem. Najdeme tu vrcholy s více než tisícovou nadmořskou výškou, ale také dvě nejstarší chráněná území u nás – Žofínský prales a Hojnou Vodu na svahu Vysoké.

Bez potu a námahy přes tatranské pohoří. Výlet malebnou dolinou pro každého

Vysoké Tatry nejsou jen kopce, vrcholy a štíty, nýbrž také zelené doliny. Jedna z nejkrásnějších začíná až u slovensko-polských hranic a končí téměř na druhé straně pohoří. Příjemná celodenní túra bez extrémního stoupání čítá asi 20 kilometrů.

Brněnský drak - symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Via ferraty u Vírské přehrady - Velká věž a Jezerní stěna

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Koupaliště Bor v Třebechovicích pod Orebem

Městské koupaliště v místní části Bor se nachází cca 1 km od městského centra ve směru výjezdu na Týniště nad Orlicí, vedle areálu fotbalového hřiště SK Třebechovice. Je umístěno ve velice příjemném prostředí městského lesa a vede k němu cyklostezka od nádraží i ze středu města.

Socha T. G. Masaryka v Bystřici nad Pernštejnem

Sochu T. G. Masaryka před Základní školou TGM vytvořil Vincenc Makovský v letech 1935–1938 a traduje se o ní, že je Masarykovou nejkrásnější sochou vůbec.

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.

Kostel sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem

Kostel sv. Vavřince je Dominantou města. Jeho vznik spadá do 13. století, v průběhu staletí byl mnohokrát přestavován. Dnešní barokní podoby dosáhl při přestavbě koncem 17. století. Dvě věže v průčelí byly přistavěny v roce 1750.