Vídeň

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Pozoruhodná barokní poštovní stanice se nachází ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou.

Milióny kubíků palivového dřeva pro Vídeň putovaly před dvěma sty lety ze Šumavy plavebním kanálem

Příští rok tomu bude 230 let, co se začal uprostřed hustých šumavských lesů stavět plavební kanál. Naprosto unikátní stavba, kterou vyprojektoval inženýr Josef Rosenauer, byla zahájena 29. dubna 1789. Jedinečnost potvrzuje zápis na seznam nemovitých kulturních památek technického významu.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Jindřichovice pod Smrkem: Malá Vídeň severu je dnes oázou klidu, kde čas není vaším pánem

Až budete mít pocit, že musíte utéct od ubíjející jednotvárnosti každodenních starostí a povinností nebo dokonce stresujícího pracovního prostředí, vydejte se na sever Čech do Frýdlantského výběžku, do městečka nacházejícího se na hranici s Polskem - Jindřichovic pod Smrkem.

Greenway Selského baroka u Veselí nad Lužnicí

Greenway selského baroka navazuje na páteřní trasu Greenways Praha - Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. Selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Zimní stadion Znojmo

Stadion byl postaven v roce 1970. Velikost ledové plochy 58 x 30 m. Nachází se severozápadním okraji středu města, v blízkosti hlavního průtahu Praha - Vídeň.

Pevnost v Komárně sultán nedobyl, zničili ji až Rusové

Pevnost v Komárně vyrostla na soutoku Váhu a Dunaje jako nejsevernější výspa obrany Uherska proti Turkům. Dokázala pozdržet postup tureckých vojsk na Vídeň a znemožnit jim tažení po Dunaji. Opevnění zničilo až jiné vojsko o několik staletí později.