Rokycany

|< Předchozí strana 1 2 >|

Pohanská svatyně, nebo morová epidemie? Jaký byl skutečný důvod pro výstavbu kaple?

Na Vršku u Rokycan stojí kaple, která je bezesporu dominantou krajiny. V minulosti zde pobýval i poustevník.

Komentované prohlídky po městě Rokycany s průvodcem

Procházku historickým jádrem města Rokycany za historií, památkami, architekturou nebo významnými osobnostmi či lázeňstvím nabízí Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

Čertova kolébka na Rokycansku

Na Radnickém potoce na Rokycansku stojí pozoruhodná Čertova kolébka. Velký kámen, který skutečně připomíná kolébku.

Markova vila v Holoubkově

Architektonicky nejcennější stavbou v Holoubkově u Rokycan je Markova vila, projektovaná významným českým architektem Janem Kotěrou roku 1908.

Přírodní rezervace Dubensko na Rokycansku

Přírodní rezervace Dubensko se rozkládá na levém břehu řeky Berounky nedaleko obce Zvíkovec na Rokycansku. Rezervace chrání jednu z nejbohatších populací tisu červeného.

Vyhlídka Čertova skála u Zbirohu

Vyhlídkové místo Čertova skála neboli Čertovka se nachází v okrese Rokycany, necelé 2 km západně od zámku Zbiroh. Z Čertovky je krásný výhled na jih a jihozápad. Ve skalách se nachází kříž.

Paraglidingové tandemové lety v v Tchořovicích

Nabízíme pocit z volného letu na tandemu. Jenom vy, vítr a volný prostor všude kolem vás. Zažijete pocit, který mají ptáci, když volně krouží nad krajinou a může se stát, že i nějakého ve vzduchu potkáme.

Mustang, tygr, ještěrka – vojenské muzeum v Rokycanech je plné zvířecích jmen

Zbraní znalým mužům okamžitě sepne, zbytek pokrčí rameny. Muzeum na demarkační linii, kde se podle dohod nejvyšších spojeneckých vůdců musela v roce 1945 zastavit americká armáda, je největším nestátním vojenským muzeem u nás.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Kdo vybudoval mohutný obranný val nad Březinou? Keltové, nebo Slované?

Nad obcí Březina poblíž Rokycan se v nadmořské výšce 619 metrů ukrývá hradiště, které v dávných dobách poskytovalo ochranu a bezpečí tehdejším obyvatelům této lokality.

Z temných brdských lesů ční lovecký zámeček s pestrou minulostí

Již třetí měsíc mohou milovníci přírody a vojenské historie navštěvovat Chráněnou krajinnou oblast Brdy, kdysi zakázaný vojenský prostor. Podívali jsme se do její západní části na Rokycansku, kde nám dělala společnost divoká řeka Klabava a tisíce smrků.

Empírový zámek Březina

Na okraji rozlehlých račských lesů v obci Březina na Rokycansku leží empírový zámek pánů ze Štenberka, který je obklopen anglickým parkem přecházející v oboru. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Na Kotli se vytočíte, v dobřívském hamru poučíte. Rokycansko láká

Je to, jako byste šplhali po obří vývrtce. Spirálovitě stále vzhůru, kovový rošt vás vynáší nad koruny stromů, místo špuntu jste najednou na vyhlídkové plošině. Vývrtka se jmenuje Kotel a je rozhlednou, ze které popatříte nejen Rokycany, nad nimiž ji vystavěli, ale také Brdy, kus Šumavy, Přimdu.

Naučná stezka u Břas představuje unikátní karbonský les i uhelné lanovky

Po stopách důlní činnosti na Břasku se můžete vypravit na naučné stezce, která byla v neděli 13. července ve 13 hodin a 13 minut slavnostním odhalením první tabule otevřena u Přírodní památky Bašta v Břasích na Rokycansku.

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

|< Předchozí strana 1 2 >|