Zbiroh

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Tipy na víkend: Za růžovými víny, na turistický pochod či maraton

První květnový víkend bude přát sportovcům i milovníkům jídla. V Praze se koná maraton, proběhnout se můžete také v Olomouci. Cyklisté mohou vyrazit na zahájení cyklosezony nedaleko Frýdku-Místku. Gastronomické speciality ochutnáte v Hradci Králové a růžová vína budou hrát prim v Poděbradech a na zámku Zbiroh.

Vyhlídka Čertova skála u Zbirohu

Vyhlídkové místo Čertova skála neboli Čertovka se nachází v okrese Rokycany, necelé 2 km západně od zámku Zbiroh. Z Čertovky je krásný výhled na jih a jihozápad. Ve skalách se nachází kříž.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Městské muzeum a muzeum J. V. Sládka Zbiroh

Městské muzeum, založené roku 1933, se v současné době nalézá v přízemí budovy Sládkova muzea. Stálá expozice dokumentuje vývoj železářství a cechů na Zbirožsku, zaniklé cvočkařské řemeslo a období podnikání „Krále železnic“ B. H. Strousberga.

Zbiroh, zámek tří císařů, se chystá na Velikonoce

Velikonoční svátky jsou letos hodně brzo, dalo by se říci, že klepou na dveře. Vstoupit do nich můžete na zámku ve Zbirohu, kde na nádvoří nachystali na 26. března tradiční jarmark se stylovými stánky s velikonočním zbožím, ukázkami tradičních řemesel a bohatým programem pro děti.

Veteráni značky Tatra se setkají na hradě Křivoklát

Výstava vozů Tatra - Rally veteránů se v pátek 18. května od 11 do 13.30 hodin uskuteční na dolním nádvoří hradu Křivoklát a na příjezdové cestě. Vozy se zde zastaví na cestě ze zámku Zbiroh, kde mají plánované setkání od 17. do 20. května.

Zbirožský zámek hostil tři císaře, vznikla tu ale i většina Muchových děl

Zámek tří císařů, tak ho prezentují. Prý ho založil jakýsi Břetislav ze Zbirohu, ale není moc známo, kdo tento rodem Sulevic byl. V posledních desetiletích utajovaný zámek je spojován se třemi panovníky a světoznámým malířem secese Muchou. Čtěte více »