Vítkov

Nezvyklý pohled na Prahu z vyhlídkového ochozu Národního památníku na Vítkově

Přes záda třetí největší sochy na světě, Kafkova Jana Žižky, se rozevírá z vyhlídkové terasy Národního památníku na Vítkově nezvyklý pohled na Prahu. Je panoramatický, Vítkov je jedním z nejvyšších bodů metropole.

Vrch Vítkov v Praze - připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie - to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. A rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Raabova štola v Zálužné - břidlicová štola ve Vítkově

Na jaře 2018, na přelomu dubna a května se díky několika nadšencům otevře Raabova štola v Zálužné, které je místní části Vítkova. Jedná se o unikátní ukázku dolu, kde se v minulosti těžila břidlice. Raabova štola je jedinou břidlicovou štolou otevřenou na území České republiky.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Kam o víkendu s dětmi: Na husitskou bitvu, na turnaj v lukostřelbě

Víkendové akce pro rodiny s dětmi se tento týden nesou především v historickém duchu. Na hradech se můžete za řinčení mečů přenést do středověku. Na pražském Vítkově se uskuteční rekonstrukce husitské bitvy, na hrad Buchlov dorazí kováři a ve Slezských Rudolticích se můžete zapojit do lukostřeleckého turnaje. Navštívit můžete i skanzeny, kde se uskuteční akce spojené s lidovými řemesly.

Na Liberecku roste skanzen z 12. století, staví se ručně

Opevnění s obrannými věžemi, několik robustních chýší, stáje, čeledník a dům kněze. Na vrchu u obce Vítkov u Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní venkovské sídlo z 12. století.

Kam o víkendu s dětmi: Za Husity nebo na meruňkové pochoutky

Červenec se přehoupnul do své druhé půlky a léto je v plném proudu. Víkendové odpoledne můžete strávit například s Husity na Vítkově, kde budete přihlížet historické bitvě. Nebo možná dáte přednost Meruňkobraní v Miroslavi, kde ochutnáte spoustu dobrot.

Imaginárium břidlice Vítkov

Expozice k historii dobývání pokrývačské břidlice v údolí řeky Moravice, Mkřínkách a Zálužné.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou města Vítkova nedaleko Opavy. Novogotický chrám je nejkrásnější a největší stavbou ve Vítkově a širokém okolí. Jeho vybudování se datuje do let 1910 – 1914 a je nazýván "Vítkovou katedrálou".

V Praze bude k vidění replika Legiovlaku

V metropoli se v sobotu 11. října představí replika vlaku používaného legionáři při bojích o Transsibiřskou magistrálu. Na Vítkově se také uskuteční přesně po 100 letech rekonstrukce slavné přísahy České družiny. Sdělil to mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla - kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Putování na koních krásnou krajinou

Monteho Ranch nabízí putování s koňmi ve westernových sedlech Vítkovskou vrchovinou (údolí řeky Moravice a Odry).

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Na pražském Vítkově vystavují první české sportsmeny

Doby, kdy společnost ještě vnímala sport spíše jako kuriozitu či akrobacii, zas tak vzdálené nejsou. Zbyly po nich dresy, předměty, zachytila je fotografie. Jak se u nás dařilo sportu na přelomu 19. a 20. století, může veřejnost od pátku zkoumat v Národním památníku na Vítkově, na výstavě Sportsmeni v zemích českých.