Beskydy

Pomník valašské ovci na Gruni

Pomník valašské ovci najdete na jihozápadním svahu vrchu Kozlena (886) na Gruni u Starých Hamrů. Valašské ovce do Beskyd přivedli první osadníci - Valaši, kteří přišli z východu. Toto plemeno ovcí bylo velmi houževnaté a přečkalo tvrdé podmínky celoročního pobytu venku. Dnes má svou plemennou knihu.

V Beskydech pálí dřevěné uhlí, nyní však jen na ukázku

Dobře vysušené dřevo, chvojí čili četyna a mour, což je hlína smíchaná s rozdrceným dřevěným uhlím. To jsou základní kameny uhlířského milíře. Právě jeden takový mohou nyní spatřit návštěvníci Beskyd na Vyšním Kamenitém, v areálu horské chaty Kamenitý nad Dolní Lomnou.

Zámek ve Frýdku-Místku a jeho výpravy proti proudu času

Frýdecký zámek je původně gotický hrad. Nachází se ve Frýdku-Místku a dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd s rozsáhlou expozicí, které dokumentují historii a kulturu beskydské oblasti. V objektu se pravidelně konají i sezónní výstavy, koncerty, divadelní představení i další společenské akce.

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. M.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd.

Z hošťálkovické rozhledny je vidět část Ostravy, ale i Lysá hora v Beskydech

Nenápadná, osm metrů vysoká rozhledna, postavená v roce 2011, stojí v jižní části obce Hošťálkovice, která je jedním z 23 městských obvodů velké Ostravy.

Cyril a Metoděj svrhli v Beskydech Radegasta, teď tam stojí všichni tři

Letošní zima zdá se být poněkud zvláštní, a tak když jsme vyrazili do Beskyd, doma zůstaly sněžnice i běžky. Udělali jsme dobře a vyrazili pěšky malebnou přírodou na vrchol Radhošť a dál až k Pustevnám.

Vlekaři v Beskydech zasněžují, lyžařská sezóna už se blíží

Lyžařská sezóna na Valašsku v Beskydech už je na dohled. Do hor konečně dorazilo mrazivé počasí a vlekaři se snaží využít příznivých podmínek k přípravě sjezdovek na lyžařskou sezónu.

V Beskydech otevřeli stezku v korunách stromů

Zajímavosti ze života ptáků, kteří obývají koruny beskydských stromů, se nově lidé dozvědí z visuté dřevěné lávky tyčící se v až 20metrové výši nad roklí potoka Vlčák v Horečkách na Frenštátsku. Je součástí nové naučné stezky s názvem Beskydské nebe - Život v korunách stromů, která se otevřela o víkendu. Právo o novince informoval autor projektu Marian Žárský.

Chata Prašivá

Horská chata Prašivá ležící v chráněné krajinné oblasti Beskydy je ideálním výchozím místem pro turistiku a další sportovní aktivity.

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení v rámci celé lokality Horeček.

Nová stezka zavede turisty do korun stromů

Do korun stromů se podívají návštěvníci naučné stezky, která se nyní dokončuje ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Stezka nazvaná Beskydské nebe - Život v korunách stromů je dlouhá 1800 metrů, turisty zavede na osmdesátimetrový vzdušný chodník, k Mařenčině studánce či expozici siluet dravých ptáků. Informoval o tom ředitel frenštátského kulturního střediska a autor projektového záměru Marian Žárský.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Pohodovou hřebenovkou z Pusteven na Radhošť za krásnými výhledy a Radegastem

Už jste někdy byli na Radhošti? Výlet z horského střediska Pustevny na bájnou horu tyčící se na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje patří k tomu nejhezčímu a zároveň i nejsnáze dosažitelnému, co mohou turistům nabídnout Beskydy.

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd – Gruni. Jedná se o stezku s historicko přírodovědným zaměřením, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.

Přírodní koupací biotop Bečva

Koupací biotop Prostřední Bečva, ležící v Beskydech, je­ koupaliště, které nepotřebuje žádnou chemii. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami.