Boletice

Naučná stezka Knížecí stolec

Největším lákadlem vojenského újezdu Boletice je modře značený okruh na Knížecí stolec. Doprovází jej zajímavá a populárně popsaná naučná stezka. Na devíti zastaveních se dozvíte z informačních tabulí vše o lese, jeho obyvatelích a péči o něj.

Naučná stezka v ptačí oblasti Boletice

Nacházíme se v Jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce.

Nejvýše položený chovný rybník Olšinu čeká v sobotu výlov

Po dvou letech se bude v sobotu 27. října lovit nejvýše položený chovný rybník v Česku - šumavská Olšina. Hospodaří na něm Vojenské lesy a statky. Olšina i okolí jsou unikátní enklávou, která byla nepřístupná kvůli návaznosti na vojenský újezd Boletice. Výlov začne kolem 7. hodiny ráno.

Nová naučná stezka na Šumavě povede po břehu i mokřady

Kolem jednoho z nejvýše položených českých rybníků Olšina, který leží nedaleko šumavské Horní Plané, vznikne nová naučná stezka. Návštěvníkům má zpřístupnit nejen národní přírodní památku Olšina, ale také ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000.

Dříve zakázaný rybník Olšina láká stále víc návštěvníků

Šumava už dávno není bohem zapomenutým krajem, jak ji popisoval v románech Karel Klostermann. I přes vpád, ne vždy žádoucí, civilizace najdete mnoho míst, která jsou takřka nedotčená, a tedy přímo panenská. Jedním z nich je region rybníku Olšina, donedávna náležející k vojenskému prostoru Boletice.

Prameniště Blanice: lokalita ohrožené perlorodky říční bude na jeden den mimořádně přístupná

Jedna z perel Šumavy, běžně nepřístupné prameniště Blanice ve vojenském újezdu Boletice, bude v sobotu 14. května mimořádně otevřené pro omezenou skupinu návštěvníků. Prohlídku nabízejí Vojenské lesy a statky v rámci Týdne lesů. Exkurze bude spojena s výstupem na Knížecí stolec, možná uvidíte i Alpy.

Rozhledna na Knížecím Stolci ve vojenském prostoru Boletice

Nová rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice, Knížecím Stolci. Dřevěná vyhlídka nabízí výjimečný pohled do krajiny, za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy.