Velešín

Naučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína

Trasa o délce 14 km začíná poblíž železniční zastávky Velešín město, pokračuje přes pozůstatky bývalé koněspřežky, příjemnou polní a lesní cestou zpět do Velešína. Turistům nabízí nejen pěknou procházku, ale také krásný výhled na vodní nádrž Římov.

Hradiště Kamenná věž u Velešína

Hrad Kamenná věž stával na místě pravěkého hradiště na ostrožně nad soutokem Malše a Velešínského potoka.

Dům U Kantůrků ve Velešíně

Dům U Kantůrků patří k významným architektonickým památkám Velešína. Středověký dům s různými stavebními prvky, černou kuchyní, nabíjecí pecí na chléb nebo dřevěnou pumpou na vodu.

Velešínské městské muzeum a Galerie Jakub

V prvním patře bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba je instalována expozice místního muzea.

Venkovní koupaliště Velešín

V jihočeském Velešíně se můžete vykoupat v moderním venkovním koupališti s vodní skluzavkou, vodním chrličem a vodním hříbkem. V areálu si lze také zasportovat na beach volejbalovém hřišti, při ruských kuželskách a najdete zde také stolní tenis.

Hrady na Malši zvou na výpravu do jižních Čech

Do skupiny hradů kolem jihočeské Malše patří Velešín, Pořešín, Louzek, Sokolčí a tvrz Tichá. Žádný z nich není daleko od silnice, navíc jsou dobře dostupné i pro cyklisty a pěší turisty. Takže tip na výlet je to opravdu dobrý.

Zřícenina hradu Velešín

Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad – pravděpodobně Přemyslem Otakarem I. Nebo Václavem I.