Tipy na výlety ve městě Cheb

Hartoušovské mofety

V údolí říčky Plesná, která je přítokem řeky Ohře na Chebsku, najdete několik unikátních míst s vývěrem sopečných plynů – mofet. Mofety jsou výrony oxidu uhličitého na zemský povrch z nitra Země.

Nevtíravá krása chebských hrázděnek

Chebsko má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Zajímavostí je tu spousta. Od přírodních, po ty vytvořené lidmi. Od církevních a světských staveb po měšťanské domy i selská stavení. Stavební materiál udával ráz objektů, na Chebsku byl dostatek kvalitního dřeva. Proto můžeme obdivovat hrázdění.

Roubená krytá lávka v Chebu

Přes řeku Ohři vede zajímavá roubená zastřešená lávka pro pěší. V roce 1945 byla zničena, roku 1949 obnovena a v roce 1985 dostala novou kovovou konstrukci.

Tipy na víkend: Ochutnejte dobroty z domova i ze světa

Akce na nadcházející víkend se ponesou především ve velikonočním duchu. Na nejrůznější jarmarky a trhy můžete vyrazit třeba do Příbrami, Spáleného Poříčí nebo Chebu. Pokud vás bude ovšem lákat něco více gastronomického, navštivte pražský Street food festival, jenž nabídne nejrůznější světové kuchyně, nebo vyrazte na Moravu degustovat slivovici.

Za Zkamenělou svatbou ke Svatošským skalám nad Ohří

V létě tu zní hlahol vodáků splouvajících Ohři se zastávkou u Lokte, vyplout se dá z Chebu a po jedné z nejhezčích řek až do Podkrušnohoří. Loketská pasáž s tábořištěm je jedna z nejoblíbenějších, bohužel na vodě bývá stále více nacvaknuto.

Minerální pramen v Dolních Pasekách na Chebsku

Tento pramen je zmiňován již ve 12. století a v 16. století byl považován za léčebný. V roce 1930 byl altán přestavěn na zděný pavilon, který zde stojí dodnes.

Tipy na víkend: Prohlédněte si korunovační klenoty, zatancujte si na hororovém plese

U příležitosti stého výročí vzniku Československa si na Pražském hradě můžete zdarma prohlédnout české korunovační klenoty. Během vrcholící plesové sezóny si můžete zatančit třeba v Chebu na bále v retro stylu nebo v Závišicích nedaleko Kopřivnice na netradičním hororovém plese.

Zřícenina zámečku Luby u Chebu

Ruina zámku pánů z Písnice z konce 17. století stojí nedaleko hranic s Německem.

Tipy na víkend: Zaběhejte si na silvestra, pokochejte se novoročním ohňostrojem

Poslední den roku nemusíte strávit jen doma u televize nebo v baru. Sportovně ho strávíte na silvestrovském běhu v Praze nebo v Chebu. Světelné efekty novoročního ohňostroje si můžete užít třeba ve středočeských Benátkách nad Jizerou či v Olomouci.

Pramen Břetislav s nejvyšší radioaktivitou v České republice

U Plesné na Chebsku nový pramen s obsahem radonu, který je podle vědců nejradioaktivnější v Česku. V budoucnu by mohla voda sloužit k lázeňské léčbě. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let.

Cheb byl ve středověku silným městským státem s vlastním vojskem

Nejzápadnější cíp republiky hrál v historii po staletí významnou roli, území zasahuje i do německého pohraničí. Němci mu říkali Egerland, v sudetském nářečí Eghaland. Cheb/Eger ležící na říšské cestě Via Regia z Prahy do Norimberku byl jedním z nejvýznamnějších mocenských a obchodních center.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Památník obětem železné opony u Chebu

Památník představuje roztržená pouta a je věnovaný lidem, kteří zemřeli v letech 1948 až 1989 na hranici při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa. Byl slavnostně odhalen v roce 2006.

Přírodní rezervace Soos na Chebsku evokuje měsíční krajinu

Národní přírodní rezervace Soos, vyhlášená v roce 1964, se nachází nedaleko Františkových lázní. Je známá především svými rozsáhlými rašeliništi, mokřady, mofety a minerálními prameny. Pestře zbarvenou rezervaci připomínající měsíční krajinu je možné navštívit v průběhu celého roku.

Kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou

Někteří odborníci se domnívají, že tento kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou byl postaven už někdy v letech 1335 až 1340 – údajně přes něj vedla zemská stezka z Chebu do Prahy.